Bilgi ekonomisi ve büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği
Relationship between information economics and growth: A study case of Turkey
  1. Tez No: 469879
  2. Yazar: GÜLER GELGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ADEM HATIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilgi belirli bir ekonomik değere sahiptir ve bu değer, bilgiye erişimin zamanı, bilginin miktarı, bilginin korunduğu yere ve bilgi gereksinimi olan kişi çerçevesinde değişiklik gösterebilen bir kavramdır. Günümüzde bilgi sermaye konumundadır, bu nedenle bilginin yönetilmesine önem vermek zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, bilgi ekonomisi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemek için ekonomik büyümeyi temsilen bağımlı değişken olarak sabit fiyatlarla gayrı safi milli hasıla kullanırken, bilgi ekonomisinin göstergeleri olarak yüksek öğretimdeki Ar-Ge insan gücü, yüksek öğretimdeki öğrenci sayısı ve yüksek teknoloji ihracatı değişkenleri kullanılmıştır. Modelde verilerin serilerin durağanlığı Philips Perron (PP) ve ADF birim kök testleri ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkisi için ARDL sınır testi kullanılmış ve uzun dönemde değişkenler negatif ilişki belirlenmiştir. Tahmin edilen ARDL modelinin kararlılığının, yani yapısal değişme olup olmadığının sınaması için CUSUM ve CUSUMQ testleri de yapılmıştır. Çalışmanın tahmin sonuçlarına göre bilgi ekonomisi ile büyüme arasında uzun dönemde; yüksek öğretimdeki Ar-Ge insan gücü anlamlı değilken, yüksek teknoloji ihracatı ve yükseköğretimdeki öğrenci sayısı da GSYH'yı negatif yönden etkilemiş ve katsayılar istatistiki olarak anlamlıdır. Yüksek öğretimdeki Ar-Ge insan gücü, yükseköğretimdeki öğrenci sayısı, yüksek teknoloji ihracatı kısa dönemde birinci gecikmeli değerde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Information has a certain economic value, which is a concept that can vary according to the time of access to information, the amount of information, the place where information is preserved, and the extent of the person who needs information. Nowadays knowledge is capital, and therefore it has become imperative to attach importance to the management of information. In this study, while using the gross national product as a dependent variable to represent economic growth in order to examine the relationship between the information economy and economic growth, the indicators of the information economy are the R&D manpower in higher education, the number of students in higher education and high technology exports. The stability of the series of data in the model was analyzed by Philips Perron (PP) and ADF unit root tests. For the long term relationship between the variables, the ARDL boundary test was used and long term variables are negative. CUSUM and CUSUM-of-Square tests have also been conducted to test the stability of the predicted ARDL model, whether structural change occurs. According to the estimation results of the study, in the long run between the information economy and growth; High-tech exports and the number of students in higher education also have a negative impact on GDP and are consistent with coefficient statistics, while R&D in higher education is not meaningful. R&D manpower in higher education, number of students in higher education, high technology exports are positively and statistically significant in the first lagged value in the short term.