İmar Hukukunda idari istikrar ilkesi ve müesses durumlar
The principle of administrative stability and establised statues in the Zoning Law
- Tez No: 469880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İdari istikrar ilkesi hukukun genel ilkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu ilke sırasıyla hukuki istikrar ilkesine, hukuki güvenlik ilkesine ve hukuk devletine dayanmaktadır. Geniş anlamda idari istikrar ilkesi kazanılmış hakları, müesses durumları ve haklı beklentileri korumaktadır. Hukuka uygunluk ilkesi gereği hukuka aykırı işlemlerin geri alınması gerekmektedir. Ancak idari işlemlerin geriye yürümezliği ilkesine göre de idarenin işlemlerinin geri alınması kural olarak mümkün değildir. Hukuk devleti ilkesine dayanan bu kural bireylerin hukuk güvenliğini korumaktadır. Hukuka aykırı işlemlerin geri alınması durumunda bu işlemlere dayanan bir takım kazanımların korunması gerekmektedir. Bu kazanımlar idari istikrar ilkesi tarafından müesses durumlar adı altında korunmaktadır. Müesses durumların oluşması için idarenin hukuka aykırı birel işleminin varlığı, ilgilinin iyi niyeti ve işlemin uygulanmasından itibaren belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Yokluk, açık hata, ilgilinin hilesi veya gerçek dışı beyanının söz konusu olduğu hallerde müesses durumlar korunmamaktadır. İmar planı değişikliğinin hukuka uygun olması durumunda değişiklik öncesi düzenlenen yapı ruhsatlarına dayanarak kazanılmış hak iddiasında bulunulabilir. Plan değişikliğinin mahkeme tarafından iptal edilmesi veya yapı ruhsatının idare tarafından geri alınması durumunda inşaatın tamamlanan kısmı müesses durumlar adı altında korunacaktır.
Özet (Çeviri)
The principle of administrative stability is accepted as one of the general principles of law. This principle finds its roots in the principle of legal stability, legal certainty, and the rule of law, respectively. The principle of administrative stability, in a broad meaning, protects vested rights, established statuses and legitimate expectations. The principle of compliance with laws requires revoke of unlawful acts. On the other hand, administrative acts, pursuant to the principle of non-retroactivity of administrative acts, may not be revoked in principle. This principle, deriving from the principle of rule of law, protects individuals in terms of legal certainty. In the case of revoke of unlawful acts, some acquisitions acquired based on that act by individuals must be protected. Those acquirements are protected by the principle of administrative stability under the name of established statuses. To qualify as established norms, there must be an unlawful individual administrative act, bona fides of the individual concerned and elapse of certain time after the implementation of the act in question. In the event of nullity of the act, manifest error, fraud or false statement by the individual concerned, establishment statuses are not protected. If the amendments in the zoning plan is lawful, one can claim that there is a vested right based on the building licence granted before the amendments. In the case of annulment of the plan by the court or the withdrawal of it by the administration, the completed part of the construction will be protected as established statuses.