Pisidia, Pamphylia ve Lykia bölgesi (MS. 1. 3. Yüzyıllar) sikke dolaşımı
Coin circulation at Pisidia, Pamphylia and Lykia in Roman Imperial Period (A.D. 1st-3rd Centuries)
  1. Tez No: 469903
  2. Yazar: ESRA TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında Pisidia, Pamphylia ve Lykia Bölgesi'nde bulunan ve sikke buluntuları yayımlanan kentlerin, Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait sikkelerinin dolaşımı ve dolaşıma sebep olan unsurları ele alınmıştır. Ayrıca Anadolu'da sikkeleri yayımlanan önemli merkezler, müze katalogları ve definelere bakılarak, Pisidia, Pamphylia ve Lykia Bölgesi'nde bulunan kentlerin sikke dolaşımı da incelenmiştir. Böylece bölgelerin Roma İmparatorluk Dönemi'nde siyasi, sosyal ilişkileri irdelenerek, kentlerin ekonomideki yerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master degree thesis, the circulation of Roman Provincial coins of the cities that are located in Pisidia, Pamphylia and Lykia regions and brought out their coins and the factors caused the movement are discussed. Besides, the important centers which brought out their coins in Anatolia and the circulation of coins of the cities located in Pisidia, Pamhylia and Lykia regions have also been analyzed by looking over the museum catalogues, hoards and coin found in excavations. Therefore, by scrutinising the political and social relations of the regions in Roman Imperial Period, the importance of the cities in economics is touched on.