Fiber optik sistemlerde LD,CED kaynakların hat ile uyumsuzluktan kaynaklanan kuplaj etkisinin optimizasyonu
  1. Tez No: 46991
  2. Yazar: MUSTAFA ÖĞÜTCEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Fiber optik iletişim çağımız ihtiyaçlarına uygunluğu ve güvenilirliği nedeniyle hızlı bir gelişme göstermektedir. Bu sebeple fiber optik uygulamaları ile ilgili bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada öncelikle silindirik fiberlerde modların analizi yapılmış ;daha sonra mod kuplaj denklemleri çıkarılarak modların uzayda ve zamanda kuplajı incelenmiştir.Buna ilaveten mod kuplajının temel nedenlerinden birisi olan dielektrik süreksizlik durumları için inceleme yapılmış,bu ortam parametreleri S saçılma parametreleri ile ifade edilmiştir. Neticede,süreksizlik nedeniyle ortaya çıkan yeni alanlarda mod kuplaj katsayıları elde edilmiş;kuplaj katsayısının süreksizlik ortamının kırılma indisine,ikinci ortamın kırılma indisine ve mesafeye bağlı olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fiber optic has shown a rapid development in recently years due to appropriation to the needs of today's communication and reliabilty.For this reason,many studies have been conducted relate to applications of fiber optic. In this study,first of all,the analysis of modes in cylindrical fibers was carried out. Second stage, the coupling properties between modes were investigated by being derivated of coupling equation in the space and time. Moreovor, the conditions of dielectric non-continuous were conducted because of one of the basic reason of the mode coupling. These parameters conditions of were parameters conditions of were expressed based on the scattering parameters. In conclution the coefficents of mode couples were obtained at the new fields which were appeared due to being a non-continuous conditions. The values of coupling coefficent were found to depend on the first index of the non-continuous condition and index for second conditioned distance travelled as well.