24 Saat sürekli kontrollü buhar kazanı otomasyonu ve kullanılan ekipmanların tanıtılması
- Tez No: 46990
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET 24 saat süreksiz kontrollü buhar kazanı otomasyonu son yıllarda Avrupada işçi ve enerji maliyetlerinin artmasından dolayı gündeme gelen bir teknolojik gelişmedir. Bu otomasyon sistemi ile fabrikaların kazan dairesinde çalışan işçi sayısında azalma, mekanik sistemlerden ve insandan kaynaklanan hatalarda azalma ve buhar elde etmek için harcanan enerjiden tasarruf sağlanıştır. Genel olarak buhar kazanlarında önemli olan kontrol sistemleri : -Yüzey blöfü ve dip blöfü -Kazan suyunun max.- min. seviye kontrolü -Kondens hata bulanıklık ve iletkenlik kontrolü -Sıcaklık ve basınç kontrolü Yukarıda belirtilen kontrol sistemleri genel olarak bir hissedici ( sensör), bir kontrolör ve ayar elemanından (pompa, motorlu vana, brülör...vs.) oluşmaktadır. Hissedici (sensör) kontrol amacına bağlı olarak kazandan sinyaller alarak kontrolöre iletir. Kontrolörde set edilen ayar değeri ile gelen sinyal mukayese edilir ve bu karşılaştırmadan sonra aradaki farka göre (ayarsızlığa göre) ayar elemanına kumanda verir. Bu ayarsızlık giderilene kadar ayar elemanı açma veya kapama yapar. Bu çalışmanın ; ilk bölümünde 24 saat süreksiz kontrolü buhar kazanı otomasyonunun geliştirildiği Almanyada bu konuya ait TRD 604 çalışma şartları incelenmiştir. Diğer bölümlerde ise TRD 604 çalışma şartlarına uygun olarak dizayn edilmiş kazan kontrol sistemleri ve bu kontrol sistemlerinde kullanılan ekipmanlar ile bunların sağladığı avantajlar incelenmiştir. Son bölümde ise 24 saat süreksiz kontrolü buhar kazanı otomasyonunun tamamen dizayn edilmiş şekli incelenmiştir. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY After increasing of cost of energy and worker, in Europe 24 h automation of steam - boiler plant without constant supervision have become topical in last years. With 24 h automation of steam - boiler plant, number of workers working in boiler room at factories are reduced and it supplies a saving on the cost of energy. As general, the important control systems of steam - boiler plant are : -Continuous blowdown and intermittent blowdovvn -Level control of boiler water -Feed water control -Turbiditry and conductivity control on condencate line -Tempereture and pressure control Control sislems mentioned above contains of generally a sensor, a controlor and regulating deviece (pump, motorized valve...ect) Sensor lakes a signal from boiler in accordence with aim and send the signal to controlor. İn the controlor, the signal is compared with set point. After compering, the controlor comands regulating device according to irregularity value. So the regulating deviece either opens or closes until! end of the irregularity. In this study; at first part, steam boiler plant opareting without constant supervision in accordance with TRD 604 - 24 h is mentioned. At second part and other parts, in accordance with TRD 604 opareting conditions, the control systems and equipment using on boiler control systems are examined. At last part, example of a steam boiler plant operating without constant supervision, which includes all necessery equipments is showed. ix