Changing naturalization discourses for neoliberal mega projects under AKP rule: Cases of 3rd bridge, 3rd airport and canal Istanbul
Neoliberal mega projeler için AKP döneminde değişen taabileştirme söylemleri: 3. köprü, 3. havalimanı ve kanal İstanbul örnekleri
- Tez No: 469944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERK ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, 3. Köprü, 3. Havaalanı ve Kanal İstanbul gibi mega projeler için Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) meşrulaştırma söylemlerini yurtiçi ve yurtdışı boyutlarında artan muhalefet doğrultusunda nasıl değiştirdiği sorusunu ele alıyor. Tez, Tarihi Marksist Coğrafyanın görüşlerini, neoliberal kent uygulamaları hakkında meşrulaştırılacak sınıf ilişkilerinin güçlendirilmesi, kentsel yönetimindeki rant arayışı ve çoğunluğun karar alma usullerinden çıkarılması gibi konuları göstermek için kullanıyor. Marksist coğrafyacılar seçkinlerin meşruiyet söylemlerini ekonomik kalkınma, çevresel sürdürülebilirlik ve kentsel güvenlik vaatlerine dayanarak ifade ettiklerini belirtirlerken, sosyo-politik bağlamı görmezden gelme eğilimindedirler. Bu tez, AKP elitlerinin tabiileştirme söylemlerini nasıl kurguladıklarını analiz etmek için dikkatleri sosyo-politik atmosfere yönlendiriyor. AKP'nin iç politika üzerine hegemonya inşasının tarihi süreci, 2013'ten beri güçlü bir muhalefetin ortaya çıkmasına yol açtı. Partinin muhalefeti nasıl anlamlandırdığı ve buna karşı uyguladığı ötekileştirme faaliyetleri, AKP'nin bu gelişmeleri nasıl neo-liberal mega projelerin yasallaştırma söylemlerine entegre ettiğini göstermek için analiz edilecektir. Meşruiyet söylemindeki değişiklikleri anlamak için, Eleştirel Söylem Analizi, yaygın muhalefet olmayan 2010-2013 yılları arasında ve güçlü bir muhalefetle karşılaşmaya başladığı ve sözde düşmanlara karşı daha çok ötekileştirme politikası uyguladığı 2013 ve sonrası dönemlerdeki, AKP seçkinleri tarafından verilen konuşmalara uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis elaborates on the question of how Justice and Development Party's (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) articulation of legitimization discourses for mega projects such as 3rd Bridge, 3rd Airport and Canal Istanbul changes in line with the rising opposition at both domestic and international levels. The thesis utilizes Historical Marxist Geography's insights to indicate the issues to be legitimized about the neoliberal urban practices; such as gentrification of cities, strengthening of class-relations, rent seeking motives behind urban management and exclusion of majority from the decision-making procedures. While Marxist geographers argue that the elites articulate legitimization discourses based on economic development, environmental sustainability and urban security promises; they tend to ignore the socio-political context. This thesis directs attention to the socio-political atmosphere to analyze how AKP elites articulate their naturalization discourses. The historical process of AKP's construction of hegemony over domestic politics led to the emergence of strong opposition since 2013. The evolution of the Party's articulation of the opposition and further othering practices against it will be analyzed to demonstrate how AKP has articulated these developments for the legitimization discourses of neoliberal mega projects. To understand the changes in legitimization discourses, the Critical Discourse Analysis will be employed on the speeches given by AKP elites between 2010-2013 - in the absence of widespread opposition - and after 2013, when the government had started to face strong opposition in domestic and international arenas and pursued further othering practices against alleged enemies.