The impacts of non-statist threats on alliance cohesion: Turkish-American case
Devlet-dışı tehditlerin ittifakın uyumuna (kohezyonuna) etkisi: Türk-Amerikan ittifakı
- Tez No: 469943
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Günümüzde devletlerden devlet-dışı örgütlere kadar uzanan bir dizi aktöre karşı oluşturulmuş karmaşık ittifak ağları ve bu aktörlerden kaynaklanan tehditler mevcuttur. Bu tez, şiddet kullanan devlet dışı örgütlerin giderek artan rolü ışığında günümüzdeki ittifakların değişen doğasını Walt'ın“tehdit dengesi”teorisi çerçevesinde araştırmayı amaçlamaktadır. Devlet-dışı tehditlerin ittifakın kohezyonuna (uyumuna) etkisini göstermek amacıyla Türk-Amerikan ittifakı vaka olarak analiz edilmiştir. Bu tez, müttefiklerin kendi aralarında tehdit algılamasının ve onun yönetiminin muvafakat (uyuşma)/ayrışmasına bağlı olarak ittifak uyumunun yüksek ya da düşük olacağını iddia etmektedir. Bu bağlamda, aşağıda belirtilen araştırma sorusuna cevap bulunulması amaçlanmıştır: Türkiye ve ABD'nin zaman içinde evrim geçiren PKK/PYD tehdit algılamaları, Türk-Amerikan ittifakının kohezyonunu (uyumunu) nasıl etkilemiştir? 1957'den 2017'ye kadar uzanan tarihi dönem, Kobani kuşatması dönüm noktası olarak seçilecek şekilde, tek-boylamsalvaka metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Bu süreçte bazı Kürt gruplarının, zaman içinde Türk-Amerikan ittifakının“Aşil Tendon”u haline geldiği ve ittifakın uyumunun önündeki en büyük zorluk olduğu gözlemlenmiştir. IŞİD'e karşı bazı Kürt gruplarının savaşma yeteneğinin ve kapasitesinin artması, ABD'yi karada savaşan bir güç olarak PYD/YPG'yi seçmeye yönlendirmiştir. Bu seçim, iki müttefikin (Amerika ve Türkiye) ittifakının kohezyonunu azaltarak ittifakın güçten düşmesini sağlamış ve üç taraf arasında (Amerika-Türkiye-PYD/YPG)“örtülü üçlü bir ilişkinin”doğmasına yol açmıştır. Bu sonuç, farklı dış tehditleri dengelemek maksadıyla Walt'ın“devlet-devlet”unsurlu ittifak teorisinin aksine, bugünün konjonktüründe“çeşitli-aktörlü”ittifakların da eş zamanlı olarak oluşturulabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There is a complex web of alliances formed against a range of actors from states to NSAs and diversified agenda of threats from statist to non-statist. This thesis aims to explore the changing nature of alliances in light of the increased role of VNSAs by challenging Walt's balance of threat theory. The Turkish-American alliance is selected to demonstrate non-statist threats' impacts on alliance cohesion. This thesis argues that concurrence/divergence of threat perception and threat management between two allies affects the degree of cohesion as high or low. In this regard, I aim to find an answer to this research question: How have the evolving Turkish and American perceptions of the PKK/PYD affected the alliance cohesion between Turkey and the US? I will analyze the historical period from 1952 to 2017, divided by the Kobane siege, using a single-longitudinal case study method. I observe that certain Kurdish entities have become the“Achilles heel”of this partnership and constitute the major challenge for the cohesiveness of the alliance. The rise of Kurdish capabilities in the region against ISIS has led the US to ally with the PYD/YPG as the ground force of choice. This choice has forced apart the two allies by decreasing the cohesiveness of the alliance and given way to a kind of“veiled trilateral relationship”among the US, Turkey and the PYD/YPG. This outcome demonstrates how“diverse-actored”alliances can be formed simultaneously to balance against different external threats contrary to the“state to state”origin of BoT theory.