Hibrit silisyum/III-V yarı iletken lazerler
Hybrid silicon/III-V semiconductor lasers
  1. Tez No: 469952
  2. Yazar: HİLAL KÜBRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde son yıllarda popüler olan hibrit yarıiletken lazerlerin modelleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yarıiletken lazerler üstün performanslarından, akımla doğrudan modüle edilebilmelerinden ve kompakt olmalarından dolayı optik haberleşme sistemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Elektriksel ara bağlantılar, haberleşme sistemlerinde hız ve zayıflama sorununa sebep olduğu için bu ara bağlantılardan ziyade günümüzde tamamen optik iletişim sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada silisyum malzeme üzerine büyütülen fotonik yapıların ışık kalitesinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, LaserMOD ticari yazılım programı kullanılarak modelleme yapılmıştır. Ritz metodu kullanılarak 1300 nm dalgaboyuna sahip InGaAsP/InP malzeme simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan simülasyonda tasarlanan lazerin optik çıkış gücü ve kazancı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modeling studies of hybrid semiconductor lasers, popular in recent years, have been carried out. Semiconductor lasers are often preferred in optical communication systems due to their superior performance, direct modulation with the current, and compactness. Since electrical interconnection causes the problem of speed and attenuation in communication systems, optical interconnection systems are mostly used in these systems. In this study, it is aimed to investigate the quality of light output in photonic structures grown on silicon substrate. Modelling was carried out using LaserMOD commercial software program. InGaAsP / InP material simulation with a wavelength of 1300 nm was performed using the Ritz method. The optical output power and gain of the designed laser are analyzed.