Relative identification of sequentially rationalizable choice procedures
Sırayla rasyonalize edilen seçme prosedürlerin göreceli tanımlaması
  1. Tez No: 469957
  2. Yazar: ERION DULA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Sırayla rasyonalize edilen seçme fonksiyonları, sınırlı rasyonel seçme prosedürlerin önemli ailelerindendir. Verilmiş bir A kümesinin alternatifleri olarak, karar verici domine edilmiş alternatifleri elimine etmek için her bir seçme problemine sırayla bir çift asimetrik ikili ilişkiler uygular. Ikili ilişkilerin durumlarıyla oynayarak, biz dört tip sırayla rasyonalize edilebilir seçme teorisiyle ilgileniyoruz. Bu seçim teorileri birbirlerine çok benzer davransa da, bu teoriler içerisinde basit davranışsal fark vardır. Göreceli tanımlama metodu spesifik olarak ilgilendiğimiz her bir seçim teorisini ayırt etmemizi sağlayan basit davranışsal farkları bulmamıza yardımcı oluyor.
Özet (Çeviri)
Sequentially Rationalizable Choice functions are a famous family of boundedly rational choice procedures. Given a set A of alternatives, the Decision Maker applies sequentially to each choice problem a pair of asymmetric binary relations to eliminate dominated alternatives. By playing with the conditions of the used binary relations, we consider four types of Sequentially Rationalizable Choice theories. Although these choice theories seem to behave similarly, there exist simple behavioral differences among these theories. The method of relative identification helps us to find specifically the simple behavioral differences that disentangle each of the choice theories considered.