Mizofoni hastalarında insan kaynaklı tetikleyicilerin kim tarafından üretildiğinin etkisinin incelenmesi
Examining the impact of human-generated triggers in misophonia patients
  1. Tez No: 863579
  2. Yazar: PELİNSU MÜFREZE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan çalışmada mizofoni hastalarında insan kaynaklı tetikleyicilerin kim tarafından üretildiğinin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklem 18-65 yaş aralığında yer alan, Antalya'da yaşan Mizofoni Ölçeği ve Amsterdam Mizofoni Ölçeğinden orta ve yüksek derecede puan alan 15 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda katılımcılara sırasuyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Mizofoni Ölçeği, Amsterdam Mizofoni Ölçeği verilmiştir. Deneysel bir çalışma olup, deneyde elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla 'Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi' ile incelenmiştir. Deneye katılımcılardan öncesinde yakınlarının çıkardıkları mizofonik tetikleyici sesi kaydetmesi ve iletmesi istenerek başlanmıştır. İletilen sesler temizlendikten sonra ses bankasından katılımcıların ilettiği sese benzer iki sabit ses seçilmiştir. Deney düzeneğinde tek temel hipotez üstünde durulmuştur. 3 ayrı düzenek (hikaye) sunulmuştur. Katılımcıların uygulama sonrası beklenen düzeyde dinletilen ses yakının olmasına rağmen başkasının sesi dendiğinde; dinletilen ses, ses bankasından seçilen olmasına rağmen yakının sesi denmesine göreazalan yönde puan verdikleri gözlenmiştir. Dolayısıyla ses kaynağı fark etmeksizin deneklerin sunulan hikayeye göre skorlarının anlamlı şekilde farklılaştığı gözlemlenmiştir. Dinletilen ses yakının sesi olmasına rağmen başkasının sesi şeklinde hikaye sunulduğunda; dinletilen ses yakının sesi olduğunda yakının şeklinde hikaye sunulmasına göre puanların anlamlı seviyede arttığı gözlemlenmiştir. Yakının sesi dinletilerek yakının sesi şeklinde hikaye sunulduğunda, ses bankasından seçilen sabit ses dinletilip yakının sesi denilerek hikaye sunulması duurmunda skorlar arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak; deney düzeneği ve analizler incelendiğinde, rahatsızlıkveren sesin sesten çok, sesin kaynağının kim olduğu/kim olarak algılandığının rahatsızlık seviyesi üstünde daha etkili olduğunu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the conducted study was to investigate the impact of human-generated triggers on misophonia patients, specifically focusing on the identification of the source of these triggers. The sample consisted of 15 participants aged between 18 and 65, residing in Antalya, who scored medium to high on the Misophonia Scale and the Amsterdam Misophonia Scale. In line with the study's objective, participants were sequentially provided with a Sociodemographic Information Form, Misophonia Scale, and Amsterdam Misophonia Scale. The experimental design employed the SPSS program for data analysis using the 'Wilcoxon Signed-Rank Test.' The experiment started by asking the participants to record and transmit the mysophonic trigger sound made by their relatives. After the transmitted sounds were cleaned, two fixed sounds similar to the sounds transmitted by the participants were selected from the sound bank. The experimental setup focused on one main hypothesis. 3 different setups (stories) were presented. It was observed that the participants gave lower scores at the expected level after the application when the voice played was someone else's voice, even though it was a relative's voice, than when the voice played was a relative's voice, even though it was selected from the sound bank. Therefore, it was observed that the scores of the subjects differed significantly according to the story presented, regardless of the sound source. When the story was presented as someone else's voice even though it was the voice of a relative, it was observed that the scores increased significantly compared to the story presented as the voice of a relative when it was the voice of a relative. No significant difference was observed between the scores when the voice of the relative was played and the story was presented as the voice of the relative, and when the fixed voice selected from the sound bank was played and the story was presented as the voice of the relative. In conclusion, when the experimental setup and analyses were analyzed, it was observed that the source of the disturbing sound was more effective on the level of discomfort than the sound itself.