Sporcu eğitim merkezlerindeki atletizm branşı öğrenci-sporcuların başarı algıları ile spora katılım güdülerinin incelenmesi
Athletics branch in athlete training centers examination of student-athlete's success perceptions and sports participation motives
- Tez No: 469970
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAMANER, DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma; Spor Genel Müdürlüğüne bağlı olan Sporcu Eğitim Merkezlerindeki atletizm branşındaki öğrenci-sporcuların spora katılım güdüsüyle başarı algısını belirlemek ve cinsiyet ile SEM'deki yatılı–gündüzlü statüsüne göre spora katılım güdülerinin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında kayıtlı olan 15 Sporcu Eğitim Merkezindeki atletizm branşındaki 245 kadın ve erkek öğrenci-sporcu oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise atletizm branşında 15 Sporcu Eğitim Merkezinde eğitim gören ve müsabakalara katılmış 214 sporcu öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Gill, ve ark. (1983)'nın geliştirdiği ve Oyar ve ark. (2001) tarafından Türk popülasyonuna uyarlaması yapılan Spora Katılım Güdüsü Ölçeği (Participation Motivation Questionnaire) (PMQ), Roberts, Treasure ve Balague (1998) tarafından geliştirilen ve 2006 yılında Çetinkalp tarafından Türkçeye çevrilmiş (2006) Başarı Algısı Envanteri- Çocuk Versiyonu (The Children's Version of The Perception of Success Questionnaire-POSQ-Ch) ve bununla birlikte, sporcuların yaş, cinsiyet gibi demografik bilgilerinin yanı sıra SEM'deki statüleri (yatılı/gündüzlü), SEM'i seçme sebepleri araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel teknikler, Tek Yönlü Varyans Analiz (ANOVA), Çok Yönlü Varyans Analiz (MANOVA) ve Pearson Korelasyon tekniği kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, sporcuların katılım güdüleri arasında cinsiyet ve SEM'deki statülerine göre (yatılı/gündüzlü) istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research; by examining the perception of student-athletes in the athletic branch in the Athletic Training Centers affiliated to the General Directorate of Sports, Gender, age of the spouse according to the residential-daytime status in the SEM. The study's universe consisted of 245 male and female students and athletes in the field of athletics in the 15 Sports Training Centers registered in the academic year of 2015- 2016. The sample of the study consisted of 214 athletes trained and participated in 15 athletic training centers in the field of athletics. As a means of data collection in the study, Gill, et al. (1983) and Oyar et al. (2001) developed the Participation Motivation Questionnaire (PMQ), Roberts, Treasure and Balague (1998), which was adapted to the Turkish population and translated into Turkish by Cetinkalp in (2006). In addition to demographic information such as age and sex of the athletes as well as statues in SEM (boarding / daytime), the reasons for selecting SEM were measured by the Personal Information Form developed by the researcher. In the analysis of the data, descriptive statistical techniques, One-way ANOVA, Multiple Variance Analysis (MANOVA) and Pearson Correlation technique were used. According to the results of statistical analysis, there was no statistically significant difference between the participation motives of the athletes according to gender and statues in SEM (boarding / daytime) (p> 0.05).