Sporcu eğitim merkezlerindeki güreşçilerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological endurance levels of wrestlers in sports training centers
  1. Tez No: 638019
  2. Yazar: OSMAN ENES KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, sporcu eğitim merkezlerindeki güreşçilerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin ele alınan değişkenlere göre nasıl şekillendiğini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultsunda Kahramanmaraş ve Kayseri illerindeki sporcu eğitim merkezlerindeki 12-18 yaş aralığın da 3 kadın ve 195 erkek, toplam 198 gönüllü sporcu araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada örneklem grubu basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle gönüllü olarak katılmak isteyen kadın ve erkek sporculardan oluşmaktadır. Veriler sporculardan kişisel bilgi formunun yanı sıra“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık”ölçeği ile toplanmıştır. Ölçek formu uygulamasından önce sporculara araştırmanın önemi ile ilgili bir yönerge verilmiştir. Araştırma grubundan elde edilen veriler analiz edilmeden önce normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov-Simirnov ve Levene testleri ile test edilmiş, normal dağılım gözlemlenmediğinden verilerin analizinde non-parametrik testlerden Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U tetslerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of how the psychological resilience levels of wrestlers in sports training centers were shaped according to the variables to be discussed in study. For this purpose, a total of 198 athletes aged 12-18 years (3 females and 195 males) were included in the study in sports training centers in Kahramanmaraş and Kayseri. The sample group in the study consists of male and female athletes who want to participate voluntarily using the simple random sampling method. The data were collected from the relevant athletes using the“Child and Youth Psychological Resilience”scale as well as a personal information form. Before applying the scale form, the athletes were shown an instruction regarding the research. Before analyzing the data obtained from the research group, the raw data was tested with Kolmogorov-Simirnov and Levene tests, weather the data show normal distribution or not. Because of no normal distribution was observed, non-parametric tests which are Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests were used in the analysis of data.