Lider-ast etkileşim düzeyinin astların iş performansı üzerine etkisi
The effect of leader-member exchange level on member's job performance
  1. Tez No: 470020
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, lider-ast etkileşimi ve iş performansı tanımları incelenmiştir. Astların lider-ast etkileşim düzeyinin iş performansları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma, bir kamu kurumunun eğitim birimine hizmet üreten özel bir şirketin ast konumundaki 121 personeli üzerinde yapılmıştır. Araştırmada katılımcılardan veriler,“lider-üye etkileşim ölçeği”(Pellegrini & Scandura, 2012) ve“kendini değerleme ölçeği”(Darwish, 2000) kullanılarak anket formu ile elde edilmiştir. Çalışmada iş görenlerin liderleriyle olan etkileşimlerinin onların iş performansları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, bu kurumda çalışan ast personelin liderleriyle etkileşimlerinin“çok yüksek”, iş performansı düzeylerinin de“yüksek”seviyede olduğu tespit edilmiştir. Astların liderleriyle etkileşim düzeyleri ile iş performansı düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı, pozitif yönde ve“orta”düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışanların lider-ast etkileşim düzeylerinin iş performansları üzerine etkisini tespit etmek üzere yapılan analizler istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. İş performansı düzeyinin belirleyicisi olarak lider-ast etkileşimi düzeyinin iş performansını açıklamada“düşük”bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the definitions of leader-member exchange and job performance have been analyzed. The influence of leader-member exchange level of the staff on their job performance has been investigated. The research was conducted with 121 member-staff working in a company that public institution's educational unit for providing service. The data were collected by applying“Leader-Member Exchange Scale”(Pellegrini & Scandura, 2012) and“Self-appraisal Approach Scale”(Darwish, 2000) to participants. The purpose of the study is to determine the influence of the leader-member exchange of the staff on their job performance. It was found that the leader-member exchange level of the members is“very high”, job performance level of the members is“high”. According to the findings, it was determined that there is a positive, statistically significant and“medium”level of relationship between the leader-member exchange level of the staff and their job performance. The analysis made for determining the impact of the leader-member exchange level of the members on their job performance level is statistically significant. It has been seen that the level of leader-member exchange as a determinant has“low”level of impact on explaining job performance level of the members.