Irak-Ramadi şehrindeki hepatitli kişilerin kanında interleukin-2 ve interleukin-4 düzeylerinin tahmini
Estimating the levels of interleukin-2 and interleukin-4 in the blood of people with hepatitis in Iraq-Ramadi city
  1. Tez No: 884744
  2. Yazar: MOHAMMED KHAMEES MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUJAHİD KHALAF ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hepatit B ve Hepatit C virüsü enfeksiyonları, önemli morbidite ve ölüm oranları nedeniyle dünya çapında önemli sağlık sorunlarıdır. Hem Hepatit B virüsünün hem de Hepatit C virüsünün kronik enfeksiyonları ciddi semptomlar, yaşam kalitesinde azalma, sakatlık ve ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Kalıcı enfeksiyonlar sırasında karaciğer hasarının hangi mekanizmalarla meydana geldiği tam olarak anlaşılamamıştır. HBV ve HCV'nin her ikisi de öncelikle karaciğeri etkileyen virüsler olmakla birlikte, konağın bağışıklık sistemi ile farklı etkileşim mekanizmaları sergilerler. Bağışıklık sisteminin hepatit virüslerine verdiği yanıt, T-lenfositler tarafından üretilen bağışıklık düzenleyici sitokinler de dahil olmak üzere çeşitli bileşenleri içerir. Sitokinler, çeşitli biyolojik süreçlerde rol oynayan ve başta T yardımcı 1 ve 2 hücreleri olmak üzere geniş bir hücre yelpazesi tarafından sentezlenen bir protein molekülü sınıfıdır. T yardımcı 1 hücreleri pro-inflamatuar sitokinleri salgılarken, T yardımcı 2 hücreleri anti-inflamatuar sitokinleri salgılar. T yardımcı 1 sitokinleri hücre aracılı bağışıklık sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır ve hücre içi enfeksiyonlara karşı savunma için gereklidir. Ayrıca, iyileşme süreciyle de yakından bağlantılıdırlar. T yardımcı 2 sitokinleri humoral bağışıklık yanıtlarının kontrolünde çok önemli bir rol oynar ve seviyelerindeki artış genellikle kronik enfeksiyonların ilerlemesiyle bağlantılıdır. Karaciğer, karaciğerde gerçekleşen hem normal hem de anormal faaliyetler için gerekli olan sitokinlerin sentezinde çok önemli bir rol oynar. Virüslerle enfekte olan hücreleri tanımlama ve bağışıklık sistemi ile inflamatuar tepkileri kontrol etmenin yanı sıra virüsü ortadan kaldırma ve doku hasarını en aza indirme mekanizmalarına sahiptirler. Çalışmalar, hem hepatit B hem de C enfeksiyonları sırasında çeşitli sitokinlerin aktivitesinde değişiklikler olduğunu göstermiştir. Pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokin üretiminin düzensizliği, her iki hastalığın immünopatogenezini etkilemede rol oynamaktadır. Kan ve karaciğerdeki Th1 ve Th2 sitokin seviyelerindeki değişiklikler, hem viral enfeksiyonların kalıcılığında hem de konağın immünolojik yanıtında önemli faktörlerdir. Sitokinler, karaciğerde kronik hepatit gelişimini etkileyen çeşitli süreçlerde yer almaktadır. Bu çalışmaya toplam 90 kişi katılmış olup bunlar da üç gruba ayrılmıştır. Birinci grupta kronik hepatit B enfeksiyonu tanısı konmuş 30 hasta; ikinci grupta Ramadi Eğitim Hastanesinde yatan ya da tedavi gören hastalardan kronik hepatit C enfeksiyonu tanısı konmuş 30 hasta; üçüncü grupta ise görünüşte sağlıklı olan 30 kontrol grubu yer almıştır. Her bir katılımcıdan jel tüp (antikoagülan madde içermeyen) kullanılarak 5 mL kadar tam kan örneği alınmış ve kanın pıhtılaşmasını sağlamak için oda sıcaklığında 15 dakika bekletildikten sonra santrifüj cihazı kullanılarak yüksek hızda 10 dakika santrifüj edilmiştir. Serum örneği elde edildikten sonra her bir katılımcının serumu 5 Eppendorf tüpüne dağıtılmış ve derin dondurucuda saklanmıştır. Kandaki IL-2 ve IL-4 seviyelerini ölçmek için enzime bağlı immünosorbent test yöntemi kullanılmıştır. Kandaki AST, ALT ve TSB düzeylerini ölçmek için otomatik biyokimyasal analiz cihazı kullanılmıştır. Minimum yaş sırasıyla 33, 31 ve 35 iken maksimum yaş 63, 61 ve 64 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yaş ortalamaları arasında her üç grupta istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir (p-değeri 0,556). Kronik hepatit B ve C hastaları arasında erkeklerin sayısı kadınlardan daha yüksektir. Ortalama serum IL-2 düzeyi kronik hepatit B hastalarında (8,62±0,46 pg/mL) kronik hepatit C hastalarından (3,53±0,38 pg/mL) ve kontrol grubundan (1,62±0,19 pg/mL) daha yüksektir. Ayrıca, kronik hepatit B ve hepatit C ile kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı yüksek bir fark vardır (p-değeri
Özet (Çeviri)
Hepatitis B and hepatitis C virus infections are major health problems worldwide due to their significant morbidity and mortality rates. Chronic infections of both hepatitis B virus and hepatitis C virus can lead to serious consequences such as severe symptoms, reduced quality of life, disability and death. The mechanisms by which liver damage occurs during persistent infections are not fully understood. Although HBV and HCV are both viruses that primarily affect the liver, they exhibit different mechanisms of interaction with the host immune system. The immune system's response to hepatitis viruses involves several components, including immunoregulatory cytokines produced by T-lymphocytes. Cytokines are a class of protein molecules that play a role in various biological processes and are synthesised by a wide range of cells, particularly T helper 1 and 2 cells. T helper 1 cells secrete pro-inflammatory cytokines, while T helper 2 cells secrete antiinflammatory cytokines. T helper 1 cytokines are an integral part of the cell-mediated immune process and are required for defence against intracellular infections. They are also closely linked to the healing process. T helper 2 cytokines play a crucial role in the control of humoral immune responses and their increased levels are often linked to the progression of chronic infections. The liver plays a crucial role in the synthesis of cytokines, which are essential for both normal and abnormal activities that take place in the liver. They have mechanisms to identify cells infected with viruses and control immune and inflammatory responses, as well as eliminate the virus and minimise tissue damage. Studies have shown changes in the activity of various cytokines during both hepatitis B and C infections. Dysregulation of pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokine production plays a role in influencing the immunopathogenesis of both diseases. Changes in Th1 and Th2 cytokine levels in the blood and liver are important factors in both the persistence of viral infections and the immunological response of the host. Cytokines are involved in various processes in the liver that affect the development of chronic hepatitis. A total of 90 people participated in this study, and they were divided into three groups. The first group consisted of 30 patients diagnosed with chronic hepatitis B infection; the second group consisted of 30 patients diagnosed with chronic hepatitis C infection from patients hospitalised or treated at Ramadi Teaching Hospital; and the third group consisted of 30 apparently healthy controls. A 5 mL whole blood sample was collected from each participant using a gel tube (without anticoagulant) and centrifuged for 10 minutes at high-speed using a centrifuge device after 15 minutes at room temperature to ensure blood clotting. After obtaining the serum sample, the serum of each participant was distributed into 5 Eppendorf tubes and stored in the deep freezer. Enzymelinked immunosorbent assay method was used to measure IL-2 and IL-4 levels in the blood. An automatic biochemical analyser was used to measure AST, ALT and TSB levels in the blood. The minimum age was 33, 31 and 35 years, while the maximum age was 63, 61 and 64 years, respectively. Moreover, there was no statistically significant difference between the mean ages in all three groups (p-value 0.556). The number of males was higher than females among chronic hepatitis B and C patients. Mean serum IL-2 level was higher in chronic hepatitis B patients (8.62±0.46 pg/mL) than in chronic hepatitis C patients (3.53±0.38 pg/mL) and in the control group (1.62±0.19 pg/mL). In addition, there is a statistically significant higher difference between chronic hepatitis B and hepatitis C and control groups (p-value