Investigating the effects of bioactive peptide nanofibers on the growth and differentiation behaviour of nervous system cells
Biyoaktif peptit nanofiberlerin sinir sistemi hücrelerinin büyüme ve farklılaşma davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 470024
  2. Yazar: CANELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Periferal sinir rejenerasyonu, Schwann hücrelerinin Wallerian Dejenerasyonu, proliferasyonu, hizalanması ve remiyelinizasyonunu gerektiren ve sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir süreçtir. Gerekli biyoaktivitenin sağlanması, bu süreçlerin tümünü desteklemek ve başarılı bir iyileşmeyi sağlamak için önemlidir. Ekstraselüler matris (ESM) proteinleri hücre davranışı ve farklılaşmasında önemli moleküllerdir. Doğal ESM proteinlerini taklit etmek, periferik sinir hasarında rejenerasyonun iyileştirilmesi için umut vadeden bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, iki doğal ESM molekülünü taklit eden PA molekülleri heparan sülfat taklit eden PA (HM-PA) ve laminin-taklit eden PA (LN-PA) sentezlenmiş ve kendiliğinden bir araya gelmeyle ESM benzeri nanofiber yapılar oluşturdukları gösterilmiştir Ardından bu nanofiberlerin biyouyumluluk ve biyoaktivitesi araştırılmıştır. Nanofiber ağların, Schwann hücrelerinin canlılığını, çoğalmasını ve yayılmasını desteklediği ve iki biyoaktif molekülün kombinasyonunun Schwann hücrelerinin hem erken hem de geç nörorejeneratif yanıtlarını desteklediği görülmüştür. Ayrıca bu nanofiberlerin DRG hücrelerinin yapışma ve nörit uzamasını desteklediği ve DRG-Schwann hücre ko-kültürlerinde nörit hizalanmasını ve toplanmasını desteklediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve regeneration is a tightly regulated process that entails the degeneration, proliferation, alignment and remyelination of Schwann cells. Tuning the bioactivity is important to support all of these processes and achieving successful regeneration. Extracellular matrix (ECM) proteins are important molecules for controlling cell behavior and differentiation. Mimicking the natural ECM proteins is a promising approach for promoting regeneration in peripheral nerve injury. In this study, we investigated the biocompatibility and bioactivity of two natural ECM mimicking peptide amphiphile (PA) molecules, heparan sulfate-mimicking PA (HM-PA) and laminin-mimicking PA (LN-PA), and showed that they self-assemble into ECM-like nanofibrous networks. These bioactive nanofibers promote the viability, proliferation and spreading of Schwann cells, and that the combination of the two bioactive epitopes supports both early and late neuroregenerative responses of Schwann cells. We have also shown that these nanofibers support the attachment and neurite extension of dorsal root ganglion neurons, and promotes neurite alignment and assembly in DRG-Schwann cell co-cultures.