Thermal performance characterization of flat grooved heat pipes
Düz oluklu ısı borularının ısıl performans karakterizasyonu
- Tez No: 470031
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BARBAROS ÇETİN, Prof. ZAFER DURSUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Isı boruları elektronik, uzay ve havacılık uygulamalarında elektronik ekipmanların soğutulmasında sıklıkla kullanılan ısı uzaklaştırma cihazlarıdır. Faz değişimi ile ısı transferi sağlamaları ile diğer soğutma yöntemlerine göre üstünlük sağlamaktadırlar. Bu tez çalışması düz oluklu ısı boruları üzerine odaklanmakta ve kullanılan akışkanın, doldurma oranın, oluk yoğunluğunun ve verilen ısı akısı ısıl performans üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu çalışma kapsamında farklı oluk yoğunluklarına sahip iki tane alüminyum ve bir silikon ısı borusu konfigürasyonu üzerinden çalışmalar yürütülmüştür. Yürütülen farklı set deneysel çalışmalarda farklı ısıtma ve soğutma yöntemleri uygulanmıştır. Alüminyum ile yapılan deneylerde alüminyum ile uyumu nedeniyle izopropil alkol, silicon deneylerinde ise hem izopropil alkol hem de su kullnılmıştır. Isı borusu iki ucu arasında en düşük sıcaklığı ve ısı borusu için en yüksek etkinlik katsayısı veren optimum doluluk oranı her ısı borusu rapor edilmiştir. Ayrıca, ısı borularının çalışma limitine karar veren kuruma görsel olarak gözlemlenmiş, ve kuruma başlangıç noktası farklı dolum oranları ve ısı girdileri için deneysel olarak irdelenmiştir. Yapılan ön deneylerde ısı borusna verilen ısı girdisini belirlemek ve optimum doluluk oranında çalışan bir ısı borusu içerisindeki sıcaklık dağılımını belirleyebilmek için 3-boyutlu sayısal bir model geliştirilmiş ve ısı boruları üzerindeki sıcaklık dağılımı ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heat pipes are promising heat removal devices widely used in a variety of fields ranging from thermal management of electronic components to terrestrial and aerospace applications. Their working principle, phase change of a working fluid, makes them superior to other conventional cooling methods. This thesis study focuses on flat grooved heat pipes and the effects of working fluid, filling ratio, groove density, and input heat flux on their thermal performance are investigated. During the study, two aluminum heat pipe generations and one silicon heat pipe configuration, each having a set of different groove densities, are fabricated. In each set, different methods of heating and cooling are applied. In all the experiments on aluminum heat pipes, the working fluid is isopropyl alcohol due to its wetting characteristics that makes it compatible with the aluminum surface. For the case of silicon, the heat pipes are charged with isopropyl alcohol and water. The optimum filling ratio, corresponding to the minimum temperature difference along the heat pipe and maximum effectiveness, is reported for each heat pipe. Moreover, as one of the operational limitations of heat pipes, the occurrence of dryout is visually observed and its extent is reported for each heat pipe operating at different filling ratios under different heat inputs. Furthermore, to find the heat input to the heat pipes of first generation and to simulate the phase change in one of the heat pipes of second generation, two 3-D computational models are developed and temperature distribution along the heat pipes are verified by the experimental results.