Impedance based modeling of battery parameters and behavior
Batarya karakteristik özellik ve davranışlarının empedans temel alınarak modellenmesi
- Tez No: 470045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÜLGÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Otomotiv endüstrisinden tüketici elektroniğine kadar çeşitli alanlarda pillere olan talebin artması ile pil performansının herhangi bir yük altında modellenmesi son yıllarda önem kazandı. Elektrokimyasal enerji depolama (EES) sistemlerinin çok sayıda uygulama alanı nedeniyle, araştırmacılar kapsamlı hesaplamaları kullanarak pil performansını ve voltajını tahmin etmeye çalışıyorlar. Ne yazık ki, yüksek düzeyde doğruluk elde etmek için modelin cebirsel ve hesaplama açısından karmaşık olması gerekir. Azalan hesaplama ve cebirsel karmaşıklığı olan modellerde doğruluk kaybı yaşanır. Bu tezde hem piller hem de süperkapasitlerdeki gerilim tepkilerini öngörmek için cebirsel açıdan basit ve daha doğru sonuçlar veren yeni bir modelleme yaklaşımı sunuyoruz. Yaklaşımımız, Çevre Koruma Ajansı (EPA) gibi düzenleyici kurumlar tarafından yayınlanan herhangi bir deşarj profili için geçerlidir. Yöntemimiz, tahmin edilecek sistem üzerinde yapılan Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) ölçümlerine ve yavaş DC deşarjına dayanmaktadır. EIS verileri, profillere voltaj tepkisinin hızlı hareket eden bölümünü tahmin etmek için doğrudan kullanılır. EIS verileri olduğu gibi, yani herhangi bir modelleme olmaksızın frekans alanında kullanılır. Yavaş DC deşarj verileri DC yanıtı sağlar ve basit bir arama tablosu aracılığıyla eklenir. Bu yaygın uygulanabilir yaklaşım, büyük bir aralıktaki deşarj profilleri için herhangi bir ayarlanabilir parametre olmaksızın,% 1'den daha az hatayla gerilimi öngörebilir.
Özet (Çeviri)
Modeling battery performance under arbitrary load has gained importance in recent years with the increasing demand on batteries in various fields from automotive industry to consumer electronic devices. Due to numerous application areas of electrochemical energy storage (EES) systems, researchers have tried to predict the battery performance and the voltage using extensive calculations. Unfortunately, in order to achieve high levels of accuracy, the model has to be algebraically and computationally complex. Models with decreased computational and algebraic complexity suffer from loss of accuracy. In this thesis, we offer a new modeling approach to predict the voltage responses of batteries and supercapacitors which is both algebraically straightforward and yielding more accurate results. Our approach is valid using any discharge profile including published by regulatory bodies such as Environmental Protection Agency (EPA). Our method is based on Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) measurements done on the system to be predicted and slow DC discharge. EIS data is used directly to predict the fast moving portion of the voltage response to the profiles. The EIS data is used as is, namely, in frequency domain without any modeling. The slow DC discharge data provides DC response and is added in through a straightforward lookup table. This widely applicable approach can predict the voltage with less than 1% error, without any adjustable parameters to a large variety of discharge profiles.