A droplet-based microfluidic reactor for silica nanoparticle synthesis and post processing of quantum dots
Mikroakışkan reaktörde silisyum dioksit nanoparçacık sentezi ve quantum noktaların kaplanması
  1. Tez No: 470047
  2. Yazar: ARSALAN NIKDOOST
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YEGAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nanoparçacıkların özgün özellikleri onların boyut ve morfolojilerine dayalı olduğu için, parçacıkların bir örnek olarak sentezlenmesi kullanılacakları uygulamaların yararlılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Mikroakışkan reaktörlerde reaksiyon koşullarının (sıcaklık, süre ve konsantrasyon) hassas olarak kontrol edilebilmesinden dolayı bir örnek üretim mümkün olmaktadır. Damlacık temelli akışa sahip mikroakışkan reaktörlerde ise damlaların içerisindeki dairesel akış hareketleri sebebiyle kimyasalların hızlı karıştırılması ve kanal içerisinde kalış sürelerinin eşit olması sağlanabilmektedir. Bu tezde damlacık temelli silisyum bir mikroakışkan sistem içerisinde silisyum dioksit (silika) nanoparçacıklar sententezlenmiş ve 25.0 ± 2.7 nm'lik bir boyut dağılımı elde edilmiştir. Bu metot kullanılan geleneksel seri bazlı üretime göre daha kısa sürmüş ve parçacıkların boyut dağılımı da istenilen aralıkta elde edilmiştir. Bu metot daha sonra optik özellikleri ile ön plana çıkan kuantum noktaların silika kabuk ile kaplanmaları için geliştirilmiştir. Kuantum noktaların özgün optik özelliklerinin korunabilmesi ve kararlı kalabilmesi için silika ile kaplanma işlemi yine seri bazlı üretim ile literatürde yapılmaktadır. Bu tezde de literatürde ilk defa nanoparçacıkların kanal içerisinde kaplanma çalışmalarına başlanmıştır. Böylelikle reaksiyon koşullarını kontrol ederek kabuk boyutlarının daha titiz bir şekilde kontrol edilmesi hedeflenmiştir. Sonuçlar bu tez kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The unique properties of nanoparticles mainly depend on their size and morphology; thus, it is of the utmost importance to synthesize them monodispersely to be useful in an application. Microfluidic reactors enable a monodisperse nanoparticle synthesis through a precise control over the reaction conditions such as temperature, residence time, and reactant concentrations. Droplet-based microreactors facilitate the rapid mixing of reactants with a reduced diffusion length, while maintaining a uniform residence time because of the circulating flow profile in contrast to the parabolic flow profile in continuous flow microreactors. In this thesis, a droplet-based silicon microreactor was fabricated and used for silica nanoparticle synthesis. Silica nanoparticles were obtained with a size range of 25.0 ± 2.7 nm. Considering the shorter processing time and the decreased amount of materials used alongside the comparable size range and monodispersity, this method was later implemented to be used for silica coating of quantum dot semiconductors. Silica coating of quantum dots maintain their photostability and preserve their optical properties. This thesis is the first attempt to coat CdSe/CdS core/shell quantum dots with a silica layer inside a microreactor. The accurate control over the reaction could enable the adjustable size and size distribution of the synthesized nanoparticles. The initial results are presented as part of this thesis.