Energy and angular momentum transfer with circular rydberg states
Dairesel rydberg dalga durumları ile enerji ve açısal momentum transferi
- Tez No: 470053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBASTIAN WÜSTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dairesel dalga durumları, Rydberg dalga durumlarından açısal momentumu en yüksek olandır. Bu dalga durumları diğer Rydberg dalga durumlarına kıyasla daha uzun ömürlüdür ve klasik limitte çemberse Bohr-gibi yörünlere benzeşirler. Uzun ömürleri bu dalga durumlarının kobuk kuantum elektrodinamiği deneylerinde, hassas ölçümlerde ve biyolojik sistemlerdeki kuantum enerji transferin simülasyonlarında kullanışlı olmalarını sağlar. Enerji transferi daha öncesinde dairesel olmayan Rydberg dalga durumları ile çalışıldı. Burada biz, dairesel enerji dalga durumlarındaki ultrasoğuk etkileşim halindeki atomları inceledik ve artırılmış ömürlerinden ötürü daha büyük sistemlerde enerji ve açısal momentum transferinin çalışılabileceğini gösterdik. Gösterdiğimiz gibi, etkileşime giren iki atomlu transfere katılan dalga durumlarını, dipol-dipol Rydberg seçim kurallarını kullanarak sadece ikiye indirmeyi başardık. Bu basit tarifi geçerli kılmak için hapsetme hassasiyetini belirledik. Son olarak, dairesel durumlarda hangi sınıra kadar iletimin klasik olarak modellenebileceğini soruşturduk. Aldığımız sonuçlar, çembersel Rydberg durumlarının enerji ve açısal momentum aktarımı simülasyonlarında düşük açısal momentumlu durumlara kıyasla daha uzun süre kullanılabileceğini gösterdi. Bir çift benzer C_3 değerine sahip çembersel durumlar kullanılarak oluşturulan Rydberg atomları zinciri, kuantum bilgi aktarımı mekanizmalarında da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Circular states belong to a class of Rydberg states having maximum angular momentum. These states, compared to other Rydberg states, have longer lifetimes, and in the classical limit resemble circular Bohr-like orbits. The long lifetime makes them suitable for use in cavity-QED experiments, precision measurements and simulation of quantum energy transport in biological systems. Energy transfer has earlier been studied using non-circular Rydberg states. Here, we look at interacting ultra-cold atoms in circular Rydberg states, and show how energy and angular momentum transfer can be studied in much larger systems due to improved lifetimes. As we show this is made possible by reducing the number of interacting two-atom states involved in transport to just two, via dipole-dipole selection rules. We determine the trapping precision required to maintain this simple description. Finally we present initial investigations to what extent transport with circular states can be modelled classically. Our results indicate that circular Rydberg states can be used for quantum simulations of energy and angular momentum transport for longer times than low-lying angular momentum states. Through using a pair of circular states with comparable C_3 values Rydberg atomic chains could also find application in quantum information transfer mechanisms.