Development of bioactive peptide nanofibers for intervertebral disc regeneration
İntervertebral disk rejenerasyonu için biyoaktif peptit nanofiberlerin geliştirilmesi
- Tez No: 470058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bel ağrısı ve boyun sorunları dünyadaki en yaygın ortopedik hastalıklardandır ve bel ağrısının ana nedeni intervertebral disk dejenerasyonu (IVDD)'dur. Bu nedenle, intervertebral disk (IVD) rejenerasyonunu tetikleyebilecek terapötik uygulamaların geliştirilmesi bir zorunluluktur. Bu tez kapsamında, intervertebral bağ dokusunun doğal ekstraselüler matris yapısını ve fonksiyonunu yenileyebilecek disk rejenerasyonunun iyileştirilmesi için kullanılabilecek kolajeni taklit edebilen biyoaktif peptit nanofiber iskele (Col-PA / E-PA) geliştirilmesi ve kullanımı anlatılmaktadır. İki haftalık dejenerasyonun ardından, biyoaktif nanofiber iskelet topik olarak uygulanmıştır ve histokimyasal analizler yoluyla IVD yenilenme süreci izlenmiştir. Kolajen-mimetik biyoaktif peptit nanofiber sisteminin, kontrol nanofiber sistemi ve salin gruplarına kıyasla, yaralanma yerinde glikozaminoglikan ve kolajen depozisyonunu önemli ölçüde teşvik ettiği bulunmuştur. Buna ek olarak, biyoaktif iskeletin dejenerasyon puanlama analizlerinde sürekli olarak düşük değerlerle ilişkili olması, dokunun fonksiyonel iyileşmesini teyit etmektedir. Sonuç olarak, kolajen-mimetik peptit nanofiber iskele, IVD dejenerasyonunun ilerlemesini önlemiş ve dokuya daha fazla fonksiyonel iyileşme sağlayarak IVD dokusunun iyileştirilmesinde etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lower back pain (LBP) and neck problems are the most common orthopedic diseases worldwide, and the main reason behind LBP is intervertebral disc degeneration (IVDD). Therefore, specialized therapeutic applications to induce intervertebral disc (IVD) regeneration is a necessity. Here, we report the use of a collagen-mimetic bioactive peptide nanofiber scaffold (Col-PA/E-PA) for the improvement of disc regeneration by recapitulating the structure and function of the natural extracellular matrix (ECM) of intervertebral connective tissue. Following two weeks of degeneration, the bioactive nanofiber scaffold was topically applied and the IVD regeneration process was observed through histochemical analyses. The collagen-mimetic bioactive peptide nanofiber system was found to significantly promote glycosaminoglycan and collagen deposition at the site of injury compared to control nanofiber system and saline groups. In addition, the bioactive scaffold was consistently associated with lower values in degeneration scoring analyses, confirming the functional recovery of the tissue. Overall, the collagen-mimetic peptide nanofiber scaffold was able to prevent the progression of IVD degeneration and provide further functional recovery to the tissue.