A noncooperative dynamic game model of opinion dynamics in multilayer social networks
Çok katmanlı sosyal ağlarda oluşan görüşlerin bir işbirliksiz dinamik oyun olarak modellenmesi
- Tez No: 470062
- Danışmanlar: PROF. ARİF BÜLENT ÖZGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bir topluluk içinde yaşayan kişiler güncel veya gündemde olan konulardaki fikirlerini nasıl oluştururlar? Burada, diğer kişilerden ne miktarda etkilenecekleri, ne kadar inatçı oldukları ve kendi fikirlerini ne hızda değiştireceklerinden oluşan güdülerini dikkate alan, işbirliksiz türevsel bir oyun, sosyal ağlarda görüş (fikir) dinamiğinin bir modeli olarak sunulmaktadır. Bu topluluktaki bireyler çok katmanlı bir sosyal ağla birbirleriyle iletişimdedirler ve sonlu bir zaman aralığında fikir beyan eder, birbirlerinin fikirlerini dinler, görüş alışverişi yapar ve böylece birbirlerini karşılıklı etkilerler. Kişilerin kendi görüşlerine yakın insanlarla daha çok temasta bulunmaları, belki etnik kimlik belki de ideoloji nedeniyle oluşan insani-yakınlık, kendilerini bir miktar taşralaştırır. Bu onların karşılıklı etkileşimininde baskın öğe olabilir ve hizipleşmelere yol açabilir. Kişiler kendi yanlı görüşlerini bu şekilde oluştururken, aynı zamanda gündem konularının aralarında ne kadar örtüştüğü, bunların birbiriyle ilgisi, korelasyonu, hakkında da algılar edinirler. Eğer komşularında bu kişisel algılarının tersine bir yaklaşım tespit ederlerse, bu sefer komşularını kendilerine bir rakip olarak görmeye başlayabilirler.Bu şekilde, kişiler arası etkileşim sosyal ağ içinde anlaşmazlıklar ve çatışmalara yol açabilir. Bu tezde sunulan oyun, toplumsal etkileşimdeki tüm bu karmaşık noktaları da göz önüne almaktadır. Sunulan dinamik oyunun tek bir Nash dengesi olması için gerek ve yeter bir koşul verilmektedir. Gereken koşulun makul durumlarda genellikle sağlandığı da gösterilmektedir ve esas olarak dengenin var olması için gereken, toplulukta bir tür ahenk bulunmasıdır. Bu ahenk karşılıklı fikir benzerliği olabileceği gibi lider olarak tanınan tek bir kişiyle uyuşma (itaat) şeklinde de oluşabilir. Burada incelenen türden bir topluluk içinde toplumsal bir güdü olmadığı, her kişinin güdüsü bireysel olduğu, için ortaya çıktığı gösterilen bu Nash dengesi işbirliksiz bir ortamda kendiliğinden doğan bir ortak eylem gibi yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
How do people living in a society form their opinions on daily or prevalent topics? A noncooperative differential (dynamic) game model of opinion dynamics, where the agents' motives are shaped by how susceptible they are to others' influence, how stubborn they are, and how quick they are willing to change their opinions on socially prevalent issues is considered here. The agents connected through a multilayer network interact with each other on a set of issues (layers) for a finite time duration. They express their opinions, listen to others' and, hence, mutually influence each other. The tendency of agents to interact with people of similar traits, known as homophily, restricts them in their own localities, which may correspond to ethnicity but may as well be the ideological ones. This governs their interpersonal influences and is the cause of clustering in the network. As the agents build their biases, they also create conceptions about the correlation between the issues. As a result, antagonistic interactions arise if the agents see each other as holding inconsistent opinions on the issues according to their individual conceptions. This way the interpersonal influence becomes ineffective leading to conflict and disagreement between the agents. The dynamic game formulated here takes these subtle issues into account. The game is proved to admit a unique Nash equilibrium under a mild necessary and sufficient condition. This condition is argued to be fulfilled if there is some harmony of views among the agents in the network. The harmony may be in the form of similarity in pairwise conceptions about the issues but may also be a collective agreement on the status of a leader in the network. Since the agents do not seek any social motive in the game but their own individual motives, the existence of a Nash equilibrium can be interpreted as an emergent collective behavior out of the noncooperative actions of the agents.