Elektrik ve ısı enerjisi üretiminde yüksek verimli sistemlerin incelenmesi
  1. Tez No: 47007
  2. Yazar: İRFAN MÜLKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bugün dünyada kullanılan enerjinin büyük bir bölümü yenilenemeyen kaynaklardan kömür petrol ve doğalgaz şeklindedir. Bu kaynaklar milyonlarca yıl önce oluştu ve bugün yılda hemen hemen dokuz milyar ton kömür harcanmaktadır. Bugün gelişmekte olan ülkelerde endüstriyel enerji tüketiminin yaklaşık dörtte biri sıcak gazlar ve sıvılar şeklinde atılarak kaybolmaktadır. Bu kayıp, atık ısı geri kazanımı temel tekniklerinin uygulanmasıyla önemli ölçüde azaltılabilir. Enerji fiyatlarındaki artış atık ısı geri kazanım sistemleri için yapılan yatırımları, karli_ye kısa zamânda^fcendini öder hale~~getirmiştir. Yüksek verimli enerji dönüşüm sistemleri gelecekte insanoğlunun en önemli problemlerindendir. Hidrokarbon esaslı enerji kaynaklarının elli yıl içinde tükenecek olması.._gerçeği, yenilikçi, mühendisleri- yüksek verimli enerji sistemleri araştırmasına yöneltmiştir. Bu çalışmada özellikle yüksek verimde enerji ve para Tıâsarrufu sağlayan“Birleşik Isı ve Güç Santralleri”incelenmiştir. Birleşik Isı Güç Santralleri çok amaçlı, yani ısı ve elektriğin birlikte üretildiği santrallerdir. Yakıt yatırım, personel, bakım onarım vb. giderler, çevre sorunları gibi faktörlerle hem enerji hem de işletme ekonomisi yönünden ısı ve elektriğin birlikte üretilmesi ayrı ayrı üretilmesine kıyasla daha uygun olmaktadır. Birleşik Isı Güç Santrali uygulaması çok amaçlı, yapısal sorunlara köklü çözüm getirme olanağını beraberinde taşıyan bir uygulamadır. Ayrıca, enerji kullanımındaki her yıl giderek artan birçok israfil uygulamaları terk etmemiz gerektiğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu çalışmada, SI (The International System of Units) birim sistemi kullanılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The vast bulk of the energy used in the form of non renewable coal oil and natural gas. These resources were laid down many millions of years ago and are at being consumed at the rate of ^lmost 9 billion^ tonnes of coal per annunu - - Today' approximately öne fourth of industrial energy consumption is lost by wasted gases and liquids in the developing countries. This waste energy can be reduced by using waste heat recovery systems increasing of the energy jDriceses have_tnade_investnients -profitable and shorter-payback period for the waste heat recovery systems. Energy conversation over high efficent cycles is the most important problem of human in the future. The reality that our hydrocarbon based energy sources will deplete within the next 50 years lets innovative engineers search for energy conversation cycles with high energy efficiency. In this study especially“Combined Heat and Power Systems”, are high efficient converters that save energy and money, have been considered. Cogeneration power plants are multi - purpose plants in the sense that they are used to produce electricity and also provide heating. The simultaneous production of heat and electricity is more practical and economical in comparison to their production seperately. If fuel consumption, investment, personnel, maintenance and other relevant factors are taken into consideration. Cogeneration power plants are multi - purpose applications that brings fundamental solution to problems related to the system configuration. - In“”^addition, we musn't forget that we have to abandon many wasteful practices in energy utilization which have grown up over the years in any time. In this study SI (The International System of Units) has been used. XVI