Çeliğin düşey ekstrüzyonunun incelenmesi
- Tez No: 47008
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Hazırlamış olduğum bu tezde dikişsiz ince kesitli çelik boruların ekstrüzyon yöntemi ile imalini inceledim. Bu araştırmam sırasında öncelikle ekstrüzyon yöntemlerinden ve ekstrüzyon preslerinden bahsettim. Daha sonra çeliğin yapısından ve özelliklerinden kısaca bahsettikten sonra özellikle boru çelikleri üzerinde durdum ve boru çeliklerinin yapılarınım işledim. Diğer bir kısımda ise malzemelerin ekstrüzyon edilebilirlikleri ve özellikle çeliğin ekstrüzyon edilebilirliği üzerinde durdum. Daha sonra ise bütün bu konulardan üzerinde kısaca bahsettikten sonra asıl konum olan çeliğin düşey ekstrüzyonu konusunu inceledim. Bu kısımda ise çelik ekstrüzyonunda kullanılan presler, çelik blok imal yöntemleri, çelik boru ve profillerin ekstrüzyon yöntemlerini ve çelik ekstrüzyonunda kullanılan yağlama yöntemlerini inceledikten sonra çeliğin ekstrüzyonunu anlattım. Bütün bunların sonrasında ince kesitli bir çelik boru imali için gerekli ekstrüzyon kuvvetini hesaplayarak gerekli düşey pres seçimini yaptım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I tried to examine how to manufacture thin wall thickness and seamless steel tubes in extrusion process in my thesis. Especially my works and research are concerned with vertical extrusion of steel tubes. On the one hand I explain tube steels and their extrudability, on the other hand I described extrusion process of this material after that I collected these two sections together and I explained how can we manufacture steel tubes in vertical extrusion. Mach. Eng. A.Aytuğ MURTEZAO?LU