Diyarbakır bazaltının mineral katkılar ile kullanılmasının betonun dayanım ve dayanıklılığına etkisi
The effect of the use of Diyarbakir basalt with mineral additive on the strength and durability of concrete
- Tez No: 470091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHALİM KARAŞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Beton, dünyada ve Türkiye'de kullanılan en önemli yapı malzemelerinden biridir. Betondan beklenen en önemli özellik dayanım ve dayanıklılık performansıdır. Bu çalışmada betonun dayanım ve dayanıklılığını artırmak için yüksek basınç dayanımıyla bilinen Diyarbakır bazaltı ve çeşitli sanayi yan ürünü olan mineral katkılar kullanılmıştır. Beton karışımına ağırlıkça çimentonun %20'si kadar uçucu kül (UK) ve %10'u kadar silis dumanı (SD) gibi mineral katkılar çimento yerine ikame edilerek 15x15x15 cm ölçülerde beton numuneler üretilmiştir. Numuneler su küründe ve %10 derişime sahip sülfat çözeltisinde 7, 28 ve 365 gün sonunda kırılmak üzere bekletilmiştir. Elektron manyetik mikroskobu (SEM) ile beton yüzeyindeki çatlaklar ve hidratasyon ürünleri gözlemlenmiştir. Diyarbakır bazaltı ve mineral katkı karışımıyla hazırlanan beton numunelerin sülfat etkisine ve alkali silis reaksiyonuna karşı dayanım ve dayanıklılıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most important construction material used in Turkey and the World. The most important specification expected from concrete is the strength and durability performance. To enhance the strength and durability Diyarbakır basalt known for its high durability, and sub-industry product mineral additives were used. 15x15x15 cm concrete samples were kept for 7, 28 and 365 days in hydropathy and 10% sulphate solution to be broken after adding mineral additives such as 20% fly ash and 10% silica fume percentage by concrete weight. Cracks of the concrete surface and hydration products were observed by electron magnetic microscope observation. Their strength and durability were determined by examining the durability of concrete samples that were prepared by using Diyarbakır basalt and mineral additive mixture against sulphate effect and alkali-silica reaction.