Kralkızı–Dicle Cazibe Sulaması dördüncü ana kanalı T1 ve T2 tünellerinin mühendislik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of engineering parameters of the fourth main channel T1 and T2 tunnels of Kralkizi-Dicle Cazibe Sulamasi
- Tez No: 470102
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) projesi kapsamında yer alan ve Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğü tarafından Ufuk İnş. Mühendislik Müşavirlik ve Tic. Ltd. Şti.'ne inşaa ettirilen Kralkızı Dicle 1. Merhale Projesi Kralkızı-Dicle Cazibe Sulaması 4. Kısım içinde yer alan T1 ve T2 tünellerinin yapımı incelenmiştir. Yapılan jeoteknik etüt çalışmalarının tünel ortamını yansıtmaması nedeniyle ilk olarak açılan T1 tünelinde; göçük, akma, taban kabarması, yanal kapanma problemleri yaşanmıştır. Bunun sonucunda bekleme süresi ve maliyetlerde artışlar gözlenmiştir. Çalışma kapsamında, tünel açımı esnasında elde edilen verilere de dayanılarak T1 tünelinde yaşanan problemlerin aşılmasında kullanılan yöntemler ve alınan önlemler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. T1 tünelinde kazanılan deneyimden sonra açılan T2 tünelinde alınan önlemler sayesinde ilerleme hızı artmış, T1 tünelinde yaşanan sorunlar bertaraf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the construction of T1 and T2 irrigation tunnels in Kralkızı - Dicle Gravity Irrigation 4th Section within the scope of Southeastern Anatolia Project has been investigated. Dent, flow, floor heave, lateral closure problems were occurred due to the fact that the geotechnical survey studies do not reflect the tunnel environment in the T1 tunnel that was opened first. This has resulted in an increase in standby time and cost. In the scope of the study, the methods and the precautions taken to overcome the problems during the tunnel opening are explained in detail based on the data obtained in the T1 tunnel. Thanks to the measures taken in the T2 tunnel opened after the experience gained in the T1 tunnel, the advance rate has been increased and the problems occurred in the T1 tunnel have been eliminated.