Candidatus phytoplasma solani ile bulaşık antepfıstığı ağaçlarında patojenin sürgün floemi, kök ve yaprak orta damarlarında nested-PCR yöntemiyle belirlenmesi
Detection of Candidatus phytoplasma solani by nested-PCR method in shoot phloem, root and midrib tissues of infected pistachio trees
- Tez No: 470113
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Antepfıstığı (Pistacia vera) ağaçlarında sararma simptomu ile başlayıp, ağacın bir veya birkaç dalında yapraklarda hızlı bir şekilde kuruma biçiminde ortaya çıkan hastalık 2014 yılında Candidatus Phytoplasma solani olarak karakterize edilmiĢtir. AraĢtırma bu hastalık etmeninin Antepfıstığı ağaçlarının farklı dokularından saptanma etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada hastalıkla bulaşık 20 yaşında beş ağaç seçilmiştir. Hastalıkla bulaşık ağaçların yaprak orta damarı, sürgün floemi ve 0,1-0,3 cm çaplı köklerinden her ağaç için üç tekerrürlü olacak şekilde ayda bir olarak alınan örnekler P1/P7 üniversal primer çifti ile direktt, R16F2n/R2 primerleri ile nested PZR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) işlemine tabi tutulmuştur. Temmuz-Kasım ayları arasında yaprak orta damarından alınan örneklerin tamamı pozitif sonuç verirken, sürgün floemi ve kök dokusundan alınan örneklerin hiçbirinde patojen saptanamamıştır. Araştırma sonucuna göre patojenin konsantrasyonunun yaprak orta damarlarında tanılama için yeterli düzeyde bulunduğu, sürgün floemi ve kılcal köklerde tanılama yapılamayacak seviyede düşük olduğu belirlenmiĢtir. Bundan dolayı, bu patojenin Antepfıstığı ağaçlarında saptanmasında yaprak orta damarının kullanılması gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
A disease starting with yellowing symptom then emerging scorch on the leaves on one or several branches of the pistachio tree was determined to be caused by Candidatus Phytoplasma solani in 2014. The study was conducted to determine the effectiveness of detection of the pathogen from different tissues of pistachio trees. In this work five 20 years old trees infected with the pathogen were selected. Samples were collected monthly with three replications per tree from midribs, shoot phloem tissues and 0.1-0.3 cm diameter of the root tissues of the infected trees and they were subjected directly PCR with P1/P7 universal primers and nested PCR with R16F2n/R2 primers. While the pathogen was detected in midribs between July-November, it was not detected in shoot phloem and root tissues. According to result of the study, it was determined that pathogen concentration level is sufficient for detection of the pathogen from midrib. Therefore, it is cocluded that using of midribs is necessary for the detection of the pathogen in the pistachio trees.