Naringenin'in sıçan prostat kanser hücreleri üzerine etkisi: Hücre kinetikleri ve migrasyon
Effect of naringenin on rat prostate cancer cells: Cell kinetics and migration
- Tez No: 470114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Prostat kanseri erkeklerde görülme sıklığı oldukça yüksek bir kanser türüdür. Prostat kanserinin tedavisinde karşılaşılan en büyük sorun metastazlardır. Kanser türleri farklı olsa dahi tüm kanserlerdeki metastatik süreç benzer olduğu için yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesi mümkündür. Prostat kanserinin gelişimi, ilerlemesi ve metastatik sürecinde voltaj kapılı sodyum kanallarının oldukça önemli rollere sahip olduğu yapılan çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu çalışmada, doğal bir bileşik olan naringeninin, Dunning modeli yüksek metastatik özellik gösteren sıçan prostat kanser hücresi MAT-LyLu hücrelerinin kinetik özellikleri (proliferasyon, mitotik aktivite) ile lateral ve vertikal yönlere hareket (migrasyon ve invazyon) yetenekleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Spesifik bir voltaj kapılı sodyum kanalı bloklayıcısı olan Tetrodotoksin pozitif kontrol olarak kullanılmıştır. MAT-LyLu hücrelerine toksik etki yapmayan konsantrasyonlardaki naringenin ile proliferasyon ve mitoz indeksi deneyleri gerçekleştirilerek hücre kinetikleri üzerindeki sonuçlar irdelenmiştir. Hücre proliferasyonunu etkilemeyen konsantrasyonlarda naringenin kullanılarak migrasyon ve invazyon deneyleri yapılmış ve bileşiğin hücre hareketleri üzerinde nasıl bir etkisi olduğu araştırılmıştır. Bulgularımız, naringeninin yüksek konsantrasyonda hücre proliferasyon ve mitoz indeksi üzerinde inhibe edici etki yapabileceğini ortaya çıkarmıştır., Hücre proliferasyonu üzerinde etki yapmayan düşük konsantrasyonlardaki (5 ve 10 µM) naringenin, VGSC ekspresyonu yapan yüksek metastatik özellikteki MAT-LyLu hücrelerinin lateral ve vertikal yönlere hareketlerini baskılamıştır. Sonuç olarak, naringenin, MAT-LyLu hücreleri üzerinde hem antiproliferatif hem de antimetastatik aktiviteler bakımından ileri moleküler tekniklerle değerlendirilmeye aday bir bileşiktir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common type at cancer in men. Metastasis is the most important problem in the treatment of prostate cancer. It is possible to develop new treatment strategies because the metastatic process is similar in all cancers, even if the cancer types are different. Recent studies have shown that voltage-gated sodium channels play an important role in the development, progresion and metastasis of prostate cancer. The aim of the study is to determine the effects of naringenin, a natural compound, on kinetic properties (proliferation and mitotic activities) and ability of lateral and vertical motility (migration and invasion) of MAT-LyLu rat prostate cancer cells which shows high metastatic properties (Dunning model). Tetrodotoxin, a specific voltage-gated sodium channel blocker, was used as a positive control. The proliferation and mitotic index experiments were performed by using naringenin at nontoxic concentration to determine kinetic effects of naringenin on MAT-LyLu cells. The migration and invasion experiments were performed by using naringenin at uneffective concentration on cell proliferation to determine effects of naringenin on motility of MAT-LyLu cells. Our findings suggest that naringenin have inhibitory effects on the proliferation and mitotic indexes of MAT-LyLu cells at high concentrations. Naringenin, at doses not effecting cell proliferation (5 and 10 µM) supressed lateral and vertical movements of MAT-LyLu cells which express voltage-gated sodium channels and have a high metastatic character. As a result, we believe that naringenin is a candidate for advanced molecular assays in terms at antiproliferative and antimetastatic activites on MAT-LyLu cells.