Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi atıksu arıtma tesisleri işletim sorunları
Operation problems of Sanliurfa Municipality wastewater treatment plants
- Tez No: 470119
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Atıksu arıtma tesisleri, bütün dünyada işletim açısından büyük sorunlar çıkartmaktadır.Atıksu arıtma tesislerindeki problemler genel olarak, mekanik, elektrik, inşaat, proje hataları ve işletmeden kaynaklanıyor olabilmektedir. Arıtma tesislerinin projelendirme, inşaat ve işletme safhalarında yapılan hatalar nedeniyle, istenilen çıkış suyu kaliteleri elde edilememekte veya işletme maliyetleri beklenenden fazla olabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle, yüksek ilk yatırım maliyeti ile yapılan bu tesisler, kısa sürelerde atıl duruma geçmekte ve ülke ekonomisine zararlar verebilmektedir. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sorumluluk sınırlarındaki tesisler, Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) kontrolünde işletilmektedir. 2016 yılı itibarı ile ŞUSKİ sorumluluğunda bulunan mevcut atıksu arıtma tesislerinden işletilmekte olan tesisler; Siverek Atıksu Arıtma Tesisi ve Akçakale Atıksu Arıtma Tesisidir. Atıl durumda bulunan tesisler; Ceylanpınar Atıksu Arıtma Tesisi ve Onbirnisan (Aligör) Atıksu Arıtma Tesisidir. Yapımı planlanan tesisler ise; Harran Atıksu Artıma Tesisi, Viranşehir Atıksu Artıma Tesisi, Suruç Atıksu Artıma Tesisi, Harran Atıksu Artıma Tesisi, Halfeti Atıksu Artıma Tesisi ve Birecik Atıksu Artıma Tesisidir. Bu çalışma kapsamında; yapımı devam eden ve ilerde yapılması planlanan atıksu arıtma tesisleri hakkında kısa bilgiler verilmekte, faal olan atıksu arıtma tesisleri detaylı tanıtılmakta ve her bir tesiste karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wastewater treatment plants are having great problems all over the world from the point of operation. Problems in wastewater treatment plants can be caused by mechanical, electrical, construction, project mistakes and operation in general. Due to errors made in the projecting, construction and operation stages of the treatment plants, the desired effluent quality can not be obtained or the operating costs can be exceeded as expected. Due to these problems, these facilities, which are constructed with high initial investment costs, are short-lived and can damage the economy of the country. Sanliurfa Metropolitan Municipality, the facilities within the limits of responsibility, Sanliurfa Water and Sewerage Administration (ŞUSKİ) is operated under the control. Existing wastewater treatment facilities under the responsibility of ŞUSKI as of 2016; Siverek Wastewater Treatment Plant, Akçakale Wastewater Treatment Plant, Ceylanpınar Wastewater Treatment Plant and Onbirnisan (Aligör) Wastewater Treatment Plant. The planned facilities are; Harran Wastewater Recovery Facility, Viranşehir Wastewater Recovery Facility, Suruç Wastewater Recovery Facility, Harran Wastewater Recovery Facility, Halfeti Wastewater Recovery Facility and Birecik Wastewater Recovery Facility. In this study; Detailed information about the wastewater treatment plants that are under construction and planned to be done in the future is given and detailed in the active wastewater treatment plants and the problems encountered in each test and the solution proposal are discussed.