Yerel diplomasi: Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi örneği
Local diplomacy: The case of Şanlıurfa Metropolitan Municipalty
- Tez No: 987871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CÜNEYT ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
XX. yüzyılda küresel siyasette yaşanan gelişmelerin, küreselleşme olgusunun ve demokratikleşme dalgalarının uluslararası ilişkilerde klasik aktör olan devletlerin yanında ulus-altı ve ulus-üstü birçok aktörü ortaya çıkardığı görülür. Bu sürecin uluslararası ilişkilerin temel aracı olan diplomasi içinde büyük değişiklikleri getirdiği anlaşılmaktadır. Özellikle ulaşım ve iletişim alanındaki gelişmeler vatandaşların yönetişime dahil olmasını artırdığı ve bunun kamu diplomasisini doğurmuştur. Dolayısıyla vatandaşların temsiliyetinin en güçlü şekilde görüldüğü yerel yönetimlerin uluslararasılaşması ve boyutları literatür çerçevesinde işlenmektedir. Bugün yerel yönetimler dayanışma, kaynak oluşturma, yerel sorunlara ortak çözümler, küresel sorunlarda aktif rol alma gibi birçok nedenle ulus-aşırı faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Literatürdeki genel kabulle yerel diplomasi olarak adlandırılan bu faaliyetler Uluslararası İlişkiler disiplininin içinde metodolojik, ontolojik ve epistemolojik anlamda kendisine yer bulmakta ve gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Yerel diplomasinin ulus-aşırı faaliyetlerde güvenlik ve barışın inşası, kalkınma ve insani yardımlar, ekonomik kazanım, kültürel etkileşim ve temsil alanlarında kendisine yer bulduğu öne sürülür. İfade edilen alanlarda yerel diplomasi diyalog kurma ve lobicilik, kalkınma yardımları, kardeş şehircilik, projeler ve yerel yönetim birlikleri araçlarını kullanmaktadır. Yerel yönetimler ulusal dış politikalarla uyumlu şekilde diplomatik faaliyetlerini bu şekilde somutlaştırmaktadırlar. Bu çalışmada yerel diplomasi kavramı ve gelişimi derinlemesine incelenecektir. Akabinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi uygulaması ile yerel diplomasi örneklendirecektir.
Özet (Çeviri)
The political transformations of the twentieth century, together with the dynamics of globalization and successive waves of democratization, gradually reshaped the field of international relations, enabling the emergence of numerous subnational and supranational actors alongside the state, traditionally regarded as the principal agent. This shift brought substantial changes to diplomacy, the core instrument of international relations. Advancements in transportation and communication technologies expanded citizen participation in governance processes, thereby giving rise to the practice of public diplomacy. As a result, the internationalization of local governments where citizen representation is most visibly articulated has increasingly become a subject of scholarly inquiry. Today, local authorities engage in transnational activities for various purposes, including fostering solidarity, generating resources, developing joint solutions to local challenges, and assuming a more active role in global issues. These activities commonly referred to in the literature as local diplomacy have gradually secured a place within the discipline of International Relations in methodological, ontological, and epistemological terms, and their significance continues to grow. It is argued that local diplomacy manifests itself in transnational engagements related to peace and security-building, development and humanitarian assistance, economic interaction, cultural exchange, and representation. In these domains, local diplomacy operates through instruments such as dialogue and lobbying, development assistance, sister city partnerships, project based cooperation, and associations of local governments. In doing so, local governments give concrete expression to their diplomatic activities in ways that align with national foreign policy objectives. This study aims to provide an in-depth examination of the concept and evolution of local diplomacy. Following this discussion, the experience of the Şanlıurfa Metropolitan Municipality will be presented as an illustrative case through which the practical manifestations of local diplomacy can be more clearly discerned.