Metal organik bileşiklerin optik özelliklerinin fotolüminesans yöntemi ile incelenmesi
Investigation of optical properties of metal organic complex by photoluminescence method
- Tez No: 470127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Schiff bazı bileşikler ve onların metal kompleksleri sıtma, bakteri, tümör ve virüs karşıtı olarak kullanılan biyolojik aktivitelerde, termotropik sıvı kristal polimerlerin elde edilmesinde ve şellat ligandları olarak koordinasyon kimyasında çalışılan önemli bir araştırma konusudur(Bakırdere ve ar., 2016; Baran,2009; Wang at al.,2003; Kumar at al.,2009). Schiff bazları içeren N vericileri büyük bağlanmalarla metal iyonlar ile kompleksler oluşturur (Prakash and Devjani, 2011). Bu metal kompleksler insan kan plazmasında mevcuttur ve bu yapılar yüksek kararlılığa sahip olduğu için yaşayan organizmalardaki geçiş metallerinin birikim, aktarım ve depolanması için gerekli mekanizmalarda kendi önemini ortaya çıkarır. Çeşitli oksitlenme aşamalarındaki yüksek kararlı komplekslerin çok geniş bir uygulama alanı vardır. Ligand örnekleri ve onların metal kompleksleri tersine çevrilebilir bağlanma gibi ilginç özelliklere sahiptir ve onlar organik bileşiklerin oksitlenmesi ve elektrokimyasal indirgeme reaksiyonları için katalizlerde yaygın bir şekilde kullanılır (Mangamamba at al.,2014; Kumar at al.,2009). Bu çalışmada, C52H40NiN6O10 ve C52H40CoN6O10 kimyasal formülü ile verilen bileşiklerin fotolüminesans incelemeleri yapılarak numunelerin optik özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Schiff base ligand and metal complex of this ligands that used for treatment of bacterial, viral and fungal infections in biological activities, obtain of thermotropic liquid polymerand as chellat ligandin coordination chemistry is an important field in research (Bakırdere ve ar., 2016; Baran,2009; Wang at al.,2003; Kumar at al.,2009). N donor containing Schiff bases form complexes with metal ions by binding great. The structures of this metal complex that is found in human blood plasma indicate their importance in the mechanism for accumulation, storage and transport of transition metals in living organisms. The high stable complexes had high stability in varied oxidation states increased a wide range of application (Prakash and Devjani, 2011). In this work,optical properties of C52H40NiN6O10 and C52H40CoN6O10 compound were investigated by photoluminescent method, because this type of ligands and metal complexes of this compounds have important features such as reversibly bind oxygen and they are commonly used in catalyzes for oxygenation and oxidation of organic compounds and electrochemical reduction reactions (Mangamamba at al.,2014; Kumar at al.,2009).