Gerçek örneklerde bazı koruyucuların ultrases yardımıyla bulutlanma noktası mikroekstraksiyonu sonrasında hplc ile tayinleri
Determination of certain preservatives by hplc after ultrasound assisted cloud point microextraction in real samples
  1. Tez No: 811881
  2. Yazar: FİLİZ HÜMEYRA AKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde koruyucu olarak kullanılan p-hidroksi benzoik asit ve onun alkil esterleri metil, etil, propil ve bütil paraben için ultrases yardımıyla bulutlanma noktası mikro ekstraksiyonu (UA-CPME) sonrasında şurup ve el kreminde eş zamanlı tayinleri için bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Bu maddelerin kromatogramları, Diode-Array dedektör (DAD) kullanılarak 254 nm dalga boyunda elde edildi. Çeşitli çözücü sistemleri ile gradient akış kullanılarak C18 kolonu ile ayırımlar yapıldı. Sonuçların güvenilirliğini sağlamak için Varyans Analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır. Geliştirilen yöntem, doğrusallık, tekrarlanabilirlik, doğruluk, gözlenebilme ve tayin edilebilme sınırları incelenerek valide edilmiştir. Geliştirilen yöntemle şurup örneğinde % 0,148 RSD değeri ve % 0,060 bağıl hata ile metil paraben ve % 0,149 % RSD değeri ve % 0,120 bağıl hata ile propil paraben tayin edildi. El kreminde % (98,32-99,42) geri kazanım değerine sahip metil paraben ve % (99,17-99,41) geri kazanım değerine sahip etil paraben tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultrasound-assisted cloud point microextraction (UA-CPME) was performed for certain preservatives (p-hydroxy benzoic acid and its alkyl esters, methyl, ethyl, propyl and butyl paraben). Then, an HPLC method was developed for their simultaneous determination in pharmaceutical and cosmetic samples. The chromatograms of these substances were recorded on a C18 column using gradient elution technique with various solvent systems at different flow rates and at 254 nm wavelength using Diode-Array Detector (DAD). Analysis of Variance (ANOVA) test was applied to ensure result reliability. ANOVA test was used to determine the reliability of the results. A model was created with the obtained data. The developed method was validated by examining linearity, reproducibility, accuracy, limit of quantification and limit of the detection. Methyl paraben with 0.148% of RSD% value and 0.060% relative error%, and propyl paraben with 0.149% of % RSD value and 0.120% of relative error% were determined in the syrup sample by the developed method. Methyl paraben with recovery values of (98.32-99.42) % and ethyl paraben with recovery values of (99.17-99.41) %, were determined in hand cream.