Yabancı ot mücadelesinde elektrik arkı yöntemi
Electrical arc method in weed control
- Tez No: 470134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yabancı ot mücadelesi zirai faaliyetler içerisinde en önemli iĢlemlerden biridir. Özellikle kimyasal ilaçların kolay uygulanabilirliği, kısa sürede etki göstermeleri ve diğer yöntemlere göre ucuz olmaları üreticilerin bu yöntemlere ilgi duymasını sağlamıĢtır. Zaman içerisinde kimyasal ilaçların bilinçsizce kullanımının, çevreye ve insan sağılığı üzerine olan olumsuz etkileri fark edilmiĢtir. Bu amaçla, son dönemde bu yönteme alternatif kimyasal olamayan çevreye duyarlı yöntemlerle ilgili araĢtırmalar hız kazanmıĢtır. Bu çalıĢmada elektrik arkının yabancı ot üzerinden akmasıyla bitkinin yaĢamsal sıvısının buharlaĢması sonucunda yaĢamsal faaliyetinin son bulması hedeflenmektedir. Denemeler sonucunda tere bitkisinin gövdesi üzerinden 3-9 saniye süre ile 100 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde bitkinin yaĢamsal faaliyetine devam ettiği, fakat 9 dakika süre 100 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde ise yaĢamsal faaliyetinin %88,5 nin bittiği gözlemlenmiĢtir. Tere bitkisinin gövdesi üzerinden 3-9 saniye ile 200 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde bitkinin yaĢamsal faaliyetine devam ettiği, 3 dakika süre ile 200 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde ise yaĢamsal faaliyetinin %93,3 nün bittiği gözlemlenmiĢtir. Tere bitkisinin gövdesi üzerinden 3-9 saniye 300 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde bitkinin yaĢamsal faaliyetine devam ettiği, fakat 30 saniye süre ile 300 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde ise yaĢamsal faaliyetinin %91,8 nin devam etmediği gözlemlenmiĢtir. Roka bitkisinin gövdesi üzerinden 3-9 saniye 100 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde bitkinin yaĢamsal faaliyetine devam ettiği, 9 dakika süre ile roka bitkisinin gövdesi üzerinden 100 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde ise yaĢamsal faaliyetinin %82,5 nin bittiği gözlemlenmiĢtir. Roka bitkisinin gövdesi üzerinden 3-9 saniye süre ile 300 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde bitkinin yaĢamsal faaliyetine devam ettiği fakat 40 saniye süre ile 300 volt elektrik enerjisi geçirildiğinde ise yaĢamsal faaliyetinin %97,8 nin devam etmediği gözlemlenmştir.
Özet (Çeviri)
Weed management is one of the most important processes in agricultural activities. The ease of application of chemical methods and their short-term effectivenessand low cost compared to other methods have made farmers interested in these methods. Over time, the negative effects of unconscious use of chemicals on the environment and on human health have been recognized. For this reason, recent research on non-chemical and environmentally sensitive methods has gained momentum. In this study, it was aimed that the life of the plantterminated as a result of the evaporation of the vital fluid of the weed by the flow of electricity. As a result of the experiments, it was observed that when the 100 volt electric energy was applied for 3-9 seconds the plant continued its vital activity but, when the 100 volt electric energy was applied for 9 minutes, it was observed that the 88.5% of the vital activity of weed ended. When the 200 volts electric energy was applied in the interval of 3-9 seconds over the cress plant, it was observed that the plant continues its vital activity and when the electric energy of 200 volts is applied for 3 minutes, 93.3% of the vital activity of the plant was ended. It was observed that when the 300 volt electric energy is applied in the interval of 3- 9 seconds over the body of the cress , the plant continues its vital activity and when the 300 volt electric energy is applied for 30 seconds, the 91.8% of the vital activity was ended. It was observed that when the 100-volt electrical energy was applied to the arrugula for 3-9 seconds, the plant continued its vital activity and when the 100-volt electrical energy was applied for 9 minutes, it was observed that the 82.5% of the vital activity was ended. When the 300-volt electric energy was applied to the arrugula for 3-9 seconds, the plant continues its vital activity but when the 300-volt electric energy was applied for 40 seconds, it was observed that the 97.8% of vital activity of plant was ended.