Miktoarm yıldız tipi polimerin sentezi ve karakterizasyonu
Miktoarm star type polymers synthesis and characterization
- Tez No: 470133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER UYAR, PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Halka açılma polimerizasyonu (ROP) ve klik kimyası kullanılarak benzoin grubu uç fonksiyonlu iyi tanımlanmış yeni bir poli(-kaprolakton) (PCL) makrofotobaşlatıcısı sentezlendi. Hidroksil fonksiyonel grubuna sahip 3-sikloheksen-1-metanol isimli bir başlatıcı ile -kaprolakton monomerinin kalay-2-etilhaksanoat (Sn(Oct)2) katalizörü yardımıyla 110 C'de çözücü kullanmadan yapılan halka açılma polimerizasyonu zincir ucunda sikloheksen grubu bulunan iyi tanımlanmış bir PCL polimeri verdi. Sikloheksen grubunun bromlanması ve sonrasında azidlenmesi sonucunda bisazido fonksiyonlu PCL (PCL-(N3)2) elde edildi. Benzoin ve propargil bromür kullanılarak asetilen grubu içeren benzoin fotobaşlatıcısı (PI-alkin) elde edildi. Daha sonra PCL-(N3)2 ve PI-alkin arasında Cu(I) katalizörü yardımıyla klik reaksiyonu gerçekleştirildi. Spektroskopik çalışmalar düşük polidispersite'ye sahip zincir ucunda fotofonksiyonel bisbenzoin grubu içeren poli(-kaprolakton) (PCL-(PI)2) oluştuğunu gösterdi. Bu PCL-(PI)2 makrofotobaşlatıcısı, fotobaşlatılmış katyonik polimerizasyon reaksiyonunda bir ön polimer olarak kullanılan poli(-kaprolakton) (PCL, A bloğu) ve poli(sikloheksen oksit) (PCHO, B bloğu) bloklarını içeren AB2-tipli miktoarm star kopolimer PCL-b-(PCHO)2 isimli sentezlendi.
Özet (Çeviri)
A new well-defined bisbenzoin group end-functionalized poly(-caprolactone) macrophotoinitiator (PCL-(PI)2) was synthesized by combination of ring opening polymerization (ROP) and click chemistry. The ROP of -CL monomer in bulk at 110 0C, by means of a hydroxyl functional initiator namely, 3-cyclohexene-1-methanol in conjunction with stannous-2-ethylhexanoate, , yielded a well-defined PCL with a cyclohexene end-chain group (PCL-CH). The bromination and subsequently azidation of the cyclohexene end-chain group gave bisazido functionalzed PCL (PCL-(N3)2). Acetylene functionalized benzoin photoinitiator (PI-alkyne) was synthesized by using benzoin and propargyl bromide. Then the click reaction between PCL-(N3)2 and PI-alkyne was performed by Cu(I) catalysis. The spectroscopic studies revealed that low-polydispersity poly(-caprolactone) with bisbenzoin photofunctional group at the chain end (PCL-(PI)2) was obtained. This PCL-(PI)2 macrophotoinitiator was used as a precursor in photoinduced free radical promoted cationic polymerization to synthesize an AB2-type miktoarm star copolymer consisting of poly(-caprolactone) (PCL, as A block) and poly(cyclohexene oxide) (PCHO, as B block), namely (PCL)-b-(PCHO)2.