Antepfıstığı psillidi, Agonoscena pistaciae Burck.&Laut. (Hemiptera: Psyllidae)'nın popülasyon değişimi ve mücadelesine yönelik gözlemler
Investigation of population fluctuation and control strategy of the Pistachio psylla, Agonoscena pistaciae Burck.&Laut. (Hemiptera: Psyllidae)
- Tez No: 470140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, antepfıstığında yapraktan uygulanan bitki aktivatörünün (BA) Antepfıstığı psillidi, Agonoscena pistaciae Burckhardt and Lauterer (Hemiptera: Psyllidae) popülasyonu üzerine olan etkisi belirlenmiştir. Ayrıca A. pistaciae'nin antepfıstığı bahçelerinde yapay kış tuzaklarında kışlayan doğal düşman türleri ve yoğunlukları iki yıl boyunca belirlenmiştir. Çalışma 2014-2015 yıllarında Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde yürütülmüştür. Bitki aktivatörü antepfıstığı ağaçlarının yaprakları oluşmasından itibaren 15 gün ara ile dört kez uygulanmıştır. Doğal düşmanları belirlemek için de oluklu karton bantlardan oluşan yapay kışlama barınakları antepfıstığı bahçelerinde ağaçların gövdesine ekim ayında takılmıştır. Bu bantlar ocak ayının ilk haftasında toplanarak içlerinde bulunan doğal düşman türleri ve sayıları kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda BA'nın Antepfıstığı psillidinin nimf popülasyonu üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür. Uygulama bahçelerinde Antepfıstığı psillidinin nimf yoğunluğu 0.0 – 39.0 adet/bileşik yaprak seviyesinde değişirken, kontrol bahçesinde de buna yakın değerde, 0.0 – 32.5 adet/bileşik yaprak seviyesinde gerçekleşmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü her iki yılda da yapay kışlama tuzaklarında en yaygın ve en çok bulunan doğal düşman türlerinin iki coccinellid türü olan Oenopia conglobata (L.) ve Hippodamia veriegata (Goeze) olduğu belirlenmiştir. Bahçe içinde doğal düşmanların kışlaması erken ilkbaharda bahçe içinde potansiyel doğal düşman kaynağı oluşturacaktır. Bu nedenle antepfıstığı ağaçlarının gövdelerine sonbaharda tuzak bantlar asılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study applied to determine the effects of plant activator (PA) on the population density of Pistachio psilla, Agonoscena pistaciaeBurckhardt and Lauterer (Hemiptera: Psyllidae). Also, hibernated predator arthropods species and number of A. pistaciae on artificial overwintering shelters were determined for two years. This study was conducted in Sanliurfa-Birecik province in 2014-2015. Plant activator was applied four times with 15 days interval when the leaves occurred on pistachio tree. Artificial overwintering shelters composed of corrugated cardboard bands were placed on pistachio trees. Bands were placed on the trees in October. Bands collected from the field in the first week of January 2014 and 2015 and predator arthropods species and numbers were recorded. The results showed that the plant activator had no effect on the population density ofPistachio psyllanymphs. Pistachio psilla nymphs population density was found on treated orchards between 0.0 – 39.0 number/compound leaves, on control orchards between 0.0 – 32.5 number/compound leaves. Two coccinellid species, Oenopia conglobata (L.) and Hippodamia variegata (Goeze) were most widespread and abundant in both years in the artificial overwintering shelters composed of corrugated cardboard bands. The predators species are hibernate in orchards which may be potential sources of biological control in orchards in the early spring. It may be recommended to corrugated cardboard bands to place on pistachio tree trunks in autumn.