Farklı miktarda verilen Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera:Pyralidae) yumurtasının Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera:Coccinellidae)'nın biyolojik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different amounts of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera:Pyralidae) egg application on biological properties of Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera:Coccinellidae)
- Tez No: 470139
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera: Coccinellidae)'nın laboratuar ortamında en verimli şekilde yetiştirilmesi amacıyla gerekli minimum Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurta sayısını belirlemek için 25±1˚C sıcaklık, %65±5 orantılı nem, 16:8 A:K fotoperyod ve 2500 lux ışık şiddeti özelliğine sahip laboratuar koşullarında yürütülmüştür. O. conglobata' ya larva ve ergin dönemlerinde 25, 50, 100, 200 ve 300 adet E. kuehniella yumurtası av olarak verilmiştir. Farklı diyetlerdeki E. kuehniella yumurtasının O. conglobata' nın larva gelişim süresi, preovipozisyon, ovipozisyon, postovipozisyon süreleri, dişi ömrü, bırakılan yumurta sayısı ve üreme oranına etkileri belirlenmiştir. Larva dönemleri gelişme süresi en kısa 9.27±0.11 gün ve en yüksek canlı kalma oranı % 88 ile minimum 200 adet E. kuehniella yumurtası verildiğinde elde edilmiştir. Dişi bireylerin en fazla yumurta bıraktığı minimum besin miktarı 300 adet E. kuehniella yumurtası olarak belirlenmiştir. Farklı miktarda verilen E. kuehniella yumurtaları, bırakılan yumurta sayısı ovipozisyon süresi, ömür ve üreme oranı gibi üreme parametrelerinde önemli derecede farklılık meydana getirmiştir. Dişi başına günde bırakılan en yüksek ovipozisyon süresi 200 ve 300 besinli gruplarda sırasıyla 61.12 gün ve 130.66 gün olarak belirlenmiştir. Besin miktarı ergin dişi ömrü üzerinde oldukça etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at 25±1˚C tempereture, 65± 5% relative humudity, 16:8 (L:D) photoperiod and 2500 lux illumination under laboratory conditions in order to determine the minimum number of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) egg neccesary to grow predator insect Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera: Coccinellidae). 25, 50, 100, 200 and 300 E. kuehniella eggs were given during larval and adult predators. Reproductive attributes, duration of larval development, pre- oviposition, oviposition and post-oviposition at period, female longevity, the number of eggs, reproductive rate of O. conglobata were determined accordinata different amounts of E. kuehniella egg. The shortest larval development time is 9.27±0.11 days, the highest survival rate was obtained as 88 % when the minimum 200 E. kuehniella eggs were given. Minimum food amount where female predators laid the most eggs was determined as 300 E. kuehniella eggs. Fecundity, oviposition periods, female longevity, reproductive rate and the number of eggs of O. conglobata were found to be significantly affected different amounts of E.kuehniella egg. The maximum oviposition rate per female day at diet groups 200 and 300 were determined, respectively 61.12 days and 130.66 days. Food amount was determined very effective on mature female longevity.