Şanlıurfa Merkez Organize Sanayi Bölgesi (ŞUOSB)'nde atık yönetim planı
Waste management plan in Sanliurfa Central Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 470142
  2. Yazar: ESMA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hızlı nüfus artışı, kentleşme ve endüstrileşme gerek atık miktarlarında gerekse de atık türlerinde önemli bir artışa sebep olmuştur. Artık her atık klasik metotlara göre sınıflandırılamamakta ve bertaraf edilememektedir. Atık türlerinin bir hayli çok olduğu özellikle endüstrilerde her bir atık türü için ayrı bir yönetim sistemi kurmak ve işletmek oldukça güç ve uygulaması da oldukça zordur. Bu çalışmada, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne sunulan Endüstriyel Atık Yönetim Planları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Beyan Sistemi verileri kullanılarak Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi (ŞUOSB)'nde bulunan tesislerde oluşan atık tür ve miktarlarının belirlenmesi, bu atıkların sınıflandırılması sonrasında ne şekilde bertaraf edildiği ile ilgili envanter oluşturularak ilgili yönetmelikler kapsamında değerlendirilmiştir. Akabinde ise tehlikeli ve tehlikesiz atık üreticileri için optimum fayda sağlayacağı düşünülen atık yönetim önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The huge population growth, urbanization and industrialization have caused a considerable increase in the amount and type of wastes. Nowadays, not only can wastes be classified under the same category, but also they require different procedures of elimination. Especially industries which include various types of wastes make it difficult and impractical to set up and operate a unique management system for individual types of wastes. Using industrial waste management data from Environment, Urban Planning Provincial Directorate, and Environment and Ministry of Urbanism Waste Notification System, this study determines types and amount of wastes located at Sanliurfa Organized Industrial Zone and assesses the relevant regulations of inventory that will be removed after the classification of the wastes. By considering waste management systems, this proposal will provide the optimum benefit for hazardous and non-hazardous waste producers.