Şanlıurfa yöresi yerli tavuklarda genetik çeşitliliğin RAPD-PCR yöntemi ile belirlenmesi
Determination of genetic diversity of indigenous chicken in Sanliurfa region by RAPD-PCR method
  1. Tez No: 470143
  2. Yazar: MEHMET MURAT KONUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞAHİN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa yöresindeki köy tavuklarının filogenetik yapıları moleküler tekniklerle belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini, Şanlıurfa ve yöresinde yetiştirilen köy tavukları oluşturmuştur. Yerli çiftlik hayvanlarımıza ait DNA düzeyindeki varyasyonun belirlenmesi, ülkemiz hayvancılığında gen kaynaklarımızın tanınması, korunması ve geliştirilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Şanlıurfa Yöresi Yerli Tavuklarda genetik çeşitliliğin RAPD-PCR yöntemi ile belirlemesi, çiftlik hayvanlarımızdan yerli tavuklar ile ilgili moleküler genetik bilgi birikimine ve literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Identification of DNA variations in Domestic livestock, animal identification and protection, is of great importance for the development of genetic resources in our country. In this study, Indigenous chicken genetic diversity in the region of Sanliurfa RAPD-PCR method to identify farm animals, our knowledge of molecular genetics related to domestic chickens and is expected to contribute to the literature.