Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargâh binalarındaki kullanım sonucu oluşan atıksuyun gri su olarak yeniden değerlendirilip kullanılması
Air Force Command headquarters building as a result of wastewater use in grey water re-evaluated and be used
  1. Tez No: 470158
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN ABİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada her geçen gün tükenmekte olan su kaynaklarının sürdürülebilirliği için arıtılan gri suların yeniden kullanım alanları incelenmiştir. Gri suların arıtılması ile ilgili uygulanacak proses nüfusun yoğun olduğu yerler seçilerek tasarlanmaktadır. Mevcut kurulu olan gri su arıtma prosesi işlevini yerine getirmesi için çalışmalardaki mevcut yer ve sayısal nüfusu öncelik belirlenmiş. arıtılmış gri suların başlıca kullanım alanları arasında; tarımsal sulama, kentsel ve evsel kullanım, endüstriyel kullanım ve yeraltı suyu beslemesi sayılabilir. Aynı zamanda çeşitli uygulamalar için arıtılmış gri suların yeniden kullanımı ile hem tatlı (temiz) su kaynaklarında büyük tasarruf sağlanacaktır hem de akarsu, göl vb. su kütleleri atıksu deşarjından korunarak yüzey ve yeraltı sularının kirlenmesi önlenmiş olacaktır. Ayrıca arıtılmış atıksuların tarımsal sulamada kullanılması ile gübre ihtiyacı azalacak ve böylece ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Çalışmamı yaptığım alan olarak Hava Kuvvetleri Komutanlı'ğına bağlı kütahya hava er eğitim tugay komutanlığı personel ve askerinin yoğun olarak bulunduğu çalışma ve ortak kullanım alanları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with each passing day, diminishing water resources were investigated for the sustainability of the reuse of treated grey water areas. Related to grey water treatment process is designed to be applied to the places densely populated by selecting. The current board to carry out its functions in the process for grey water treatment are in the works, and the numeric Designated priority population. among the main application areas of treated grey water, agricultural irrigation, urban and domestic use, industrial use, and groundwater supply include. At the same time, the reuse of treated grey water for a variety of applications with both sweet (clean) both will be huge savings in water resources streams, lakes, etc. wastewater discharges from the surface water bodies to be protected and it will prevent the contamination of the groundwater. In addition, by the use of purified wastewater for agricultural irrigation will contribute to the economy and thus reduce the need for fertilizer. I do my work in the field connected to Kütahya air Airman basic training brigade Air Force command personnel and troops are concentrated and where work in communal areas has been used