Bir örgüt geliştirme tekniği olarak örgütsel alt sistemlere yönelik iş tasarımı teknikleri, Kara Havacılık Komutanlığı'nda bir uygulama
- Tez No: 144818
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
124 ÖZET insanlık tarihiyle bir anılan savaşlar tarihi içinde ordumuzun gücü ve başarılarının önemli bir yeri vardır. Dünya tarihinde pek çok yeni oluşuma imzasını atmış olan ordumuz, Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşını kazanarak bugün üstünde yaşadığımız coğrafyanın sınırlarını belirlemiştir. Ordumuzun her unsuru yeri doldurulamaz derecede öneme sahip olmakla birlikte, Kara Havacılık Komutanlığı, bünyesinde barındırdığı hassas birlikler, hava araçlarının etkinliği ve maliyeti, almakta olduğu ve gelecekte alması beklenen görevlerle birlikte Kara Kuvvetleri hatta Silahlı Kuvvetler içinde farklı bir yere sahiptir. Günümüzde hızla gelişen teknoloji, değişen çevre koşulları ve artan rekabet şartlarına uyum gösterebilmek için örgütlerin değişimi takip etmeleri ve bünyelerinde gerekli değişiklikleri yapmaları bir zorunluluk halini almıştır. Bu kapsamda bulunduğu coğrafya itibariyle büyük öneme sahip Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve beraberinde Kara Havacılık Komutanlığının değişimi takip etmek hatta önünde olmak zorundadır. Bu çalışmada; örgüt geliştirme ve iş tasarımı konuları incelenmiş, Kara Havacılık Komutanlığı bünyesindeki karargah çalışmaları üzerine bir alan araştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar iş tasarımı teknikleri ve örgütsel gelişim çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
125 ABSTRACT The strength and achievements of the Turkish Army has an important place in the history of mankind. Under the command of Atatürk, the Turkish Army won the War of Liberation, thus has drawn up the contemporary borders of Turkey. Although each and every division has a vital role to play, Army Aviation Forces occupies a unique place not only within Army, but also Armed Forces because of its critical troops, the effectiveness and cost of its air fleet, and the current and future missions it is expected to take on. Today, it is vital for organizations to keep up with change and restructure themselves accordingly in order to adapt to rapidly changing conditions in technology, environment and competition. Thus, owing to the strate strategically important location of Turkey, Armed Forces and Army Aviation Forces along with it need to keep up with and even be the pioneer of cahange. In this study,“organisational development”and“job design”concepts have been analysised and the job structure within Army Aviation Forces' headquarter has been carried out as field research. The results have been analysised through these concepts.