8-14 Ekim 1926 tarihleri arasında icra edilen ve cumhuriyet tarihinin ilk büyük manevrası olan 4'üncü kolurdu /Ankara manevrasının cumhuriyet tarihindeki yeri ve önemi
The place and importance of the 4th corps maneauvers realized on October 8-14-1926 the biggest military exercisese of the repuclic history
  1. Tez No: 186842
  2. Yazar: ERDOĞAN MUHAMMET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'ninbüyük çaplı ilk manevrası 8-14 Ekim 1926 tarihleri arasında, Ankara-Polatlıarazi kesiminde 4'üncü Kolordu Komutanlığı tarafından icra edilmiştir.Manevra, karargahı Ankara'da bulunan 1'inci Ordu Müfettişi Tümgeneral AliSait (AKBAYTUGAN)'in sevk ve idaresinde, karargahı Eskişehir'de bulunan4'üncü Kolordu Komutanı Tümgeneral Emin (KORAL)'in emir ve komutasındagerçekleştirilmiştir. Manevra Mavi ve Kırmızı Tümen bünyesindeki birliklertarafından icra edilmiştir. Bu manevra, uçak filolarımızın katıldığı ilk manevraolması sebebiyle de tarihte ayrı bir öneme sahiptir. Hava Kuvvetlerimizemensup bu filolar da manevrada önemli başarılar göstermişlerdir. Ankara ilePolatlı arasında 8 Ekim 1926 günü başlayan manevra 14 Ekim 1926 günüLodumlubel civarında başarıyla son bulmuştur.Manevraya Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yanı sıraBaşbakan smet NÖNÜ, Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi ÇAKMAK veT.B.M.M. Başkanı Kazım ÖZALP gibi değerli devlet erkanı da katılmıştır.Bu manevra, ATATÜRK'ün mareşal rütbesiyle katıldığı son manevradır.Manevrayı izleyen asker şahıslar da ATATÜRK'ün kıyafetine uygun olarakgiyinmişlerdir. ATATÜRK gibi hem milletvekili hem de orduda kadrosu bulunansmet NÖNÜ ve Kazım ÖZALP da manevra kıyafeti giymişlerdir.Manevra sonunda bir düzlükte çadır kurulmuş, ATATÜRK'ün huzurundasıralı komutanlarca kritikler yapılmıştır. ATATÜRK de yaptığı konuşmada,harekattan memnun olduğunu bildiren; ?Manevrayı bütün birlikler nezdindebüyük bir ilgiyle takip ettim. Silah arkadaşlarımı bu münasebetle de araziüzerinde selamlamakla bahtiyarım. Askeri harekatın safhalarından veneticelerinden memnun oldum. Hepinize özellikle teşekkür eder vegördüklerimden meydana gelen memnuniyetimi tekrar ederim.? ifadeleriylemanevraya katılan komutan, subay ve askerleri tebrik etmiştir.?4'üncü Kolordu Manevrası'' adlı bu kitap hakkında şimdiye kadar kapsamlıhiçbir çalışma yapılmamıştır. Bu yönüyle eser, saklı kalan tarihin incelenmesiaçısından bir ilk olma özelliği kazanmakta, tarih gün ışığına çıkmaktadır. Anılantatbikatın; dönemin olayları incelendiği zaman Türkiye Cumhuriyet Tarihindeönemli bir yeri olduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
After the winning of the `Turkish War of Independence?; Turkish Militaryforces first military exercise was realized between October 8-14, 1926, inAnkara-Polatlı by fourth Army Corps.The military exercise was conducted by, the first Army Inspector MajorGeneral Ali Sait AKBAYTUGAN whose the headquarters was in Ankara; andunder the command of the fourth Army Corps Commander Major GeneralEmin KORAL whose the headquarters was in Eskişehir. The military exercisehas a special place in history as it also embraced our air forces for the firsttime ever. They achieved important things.The military exercise started in 8 October 1926 between Ankara andPolatlı, and ended on October 14 1926, in Lodumlubel. The military exercisewas deserved by Gazi Mustafa Kemal Atatürk, president smet nönü, Chiefof General Staff Marshall Fevzi Çakmak, and Kazım Özalp, the president ofthe Turkısh General National Assembly. This military exercise was Atatürk?slast exercise with his rank as a Marshall. People who were observing themilitary exercise were dressed in the same manner wiht Atatürk, smet nönü,and Kazım Özalp.After the military exercise, a tent was set up and a criticalin forum washeld in the presence of Atatürk; he said, observed all the military exercisethoroughly and very pleased of each part. I am grateful to all of you.No study was ever made on the book fourth Army Corps militaryexercise. The work, bringing the hidden history to the day light, for the firsttime is an invaluable source in studying history. The military exercisementioned has an important place in te history of the Turkish Republic whenstudied under light the prevailing circumstances of the period.