Y kuşağı çalışanların lider üye etkileşimi ve örgütsel sinizm tutumlarının incelenmesi: Türkiye ve Kanada örneği
Examination of the leader member exchange and organizational cynicism attitude of Y generation employees: Turkey and Canada sample
- Tez No: 470164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARABULUT TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırma, Y kuşağı çalışanların, lider üye etkileşim kalite düzeylerinin örgütsel sinizm tutumları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Y kuşağı, lider üye etkileşim kuramı ve örgütsel sinizm kavramlarına açıklama getirilmiş ve konuya ilişkin olarak iki farklı ülkede çalışan Y kuşağı temsilcilerinden toplanan veriler ışığında elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Bu tez çalışmasının uygulama kısmı, biri Türkiye'de diğeri ise Kanada'da faaliyet gösteren iki inşaat firmasının proje departmanlarında görev yapan toplam 278 Y Kuşağı çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada mevcut lider üye etkileşimi ölçeklerinden birine yeni sorular eklenerek yeni bir lider üye etkileşimi ölçeği oluşturulmuş, bu yeni ölçek ile Türkiye uygulamasında üç, Kanada uygulamasında ise iki boyutlu bir lider üye etkileşim modeli ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen veriler, betimleyici istatistiklerin yanı sıra Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile test edilmiş, sonuçlar her iki ülke için ayrı ayrı bulunmuş, her iki ülke arasındaki benzerlikler ve farklılıklar bu sonuçlar ışığında değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the effect of the quality level of Y generation employees' leader member exchange on organizational cynicism attitude. In the study, the concept of Y generation, leader member exchange theory and organizational cynicism were explained and the results obtained from the data of Y generation representatives from two different countries regarding the issue were interpreted. The application part of this thesis study was carried out on a total of 278 Y generation employees working in the project departments of two construction companies operating in Turkey and the other in Canada. In the study, a new leader member exchange scale was created by adding new questions to the existing leader member exchange scales. This new scale revealed a three-dimensional leader member exchange model in Turkey application and a two-dimensional leader member exchange model in Canada application. The obtained data were tested with Structural Equation Model (SEM) as well as descriptive statistics. The results were found for both countries, and the similarities and differences between the two countries were evaluated and interpreted in the light of these results.