Twitter'da hikaye anlatıcılığı: Feminist hesapların anlatı politikası
Storytelling in Twitter: Narrative politics of feminist accounts
  1. Tez No: 470195
  2. Yazar: ASLI TOSUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA ERSÖZ KARAKULAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Twitter'da Hikaye Anlatıcılığı: Feminist Hesapların Anlatı Politikası isimli tez çalışmasının konusu, Twitter'daki paylaşımların, bir kamusal hikaye anlatıcılığı olarak, politik olarak taşıdığı imkan ve sınırlılıkların incelenip tespit edilmesidir. Bu kapsamda, Twitter'daki feminist hesapların 2016 yılı boyunca paylaştığı tweetlerin içerdiği hikayeler ve kurduğu anlatılar, anlatısal sorgulama yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, Twitter'da belirli bir olayla ilgili paylaşılan tweetlerin, farklı zamanlarda da paylaşılsa bir anlatı oluşturduğu ve Twitter'ın kamusal bir hikaye anlatıcılığı pratiği için uygun bir mecra olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Twitter üzerinden kurulan anlatılar aracılığıyla, toplumsal olaylara dair anlam oluşturma, egemen anlatılara karşıt söylem üretme, gündem yaratma kapasitesine sahip olma, kimlik, temsil ve hafıza oluşturma, konuşma yetkisi ve görünürlülüğü arttırma gibi pratikler gerçekleştirilebilmektedir. Twitter, özellikle anlatılar yoluyla toplumsal sorun inşası için uygun bir kamusal mekandır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis named“Storytelling in Twitter: Narrative Politics of Feminist Accounts”, is to analyze and determine the political opportunities and the constraints of Twitter shares as a public storytelling. In this context, the narratives constructed by feminist accounts, and the stories which their tweets contain throughout 2016 in Twitter are analyzed by narrative inquiry method. In the sum of the analysis, it is revealed that the tweets shared about a certain event constitute a narrative even if they are shared in different times and Twitter is a proper medium for public storytelling practices. At the same time, it is revealed that creating meaning about social issues, producing counter discourses aganist dominant narratives, having an agenda-setting capacity, constructing identity, representation and collective memory, increasing the voice and visibility are possible actions can be done through the narratives constructed in Twitter. Twitter is particularly a suitable public space for constructing social issues by narratives.