İşletmelerde örgütsel bağlılık kavramı ve iş performansı üzerindeki etkileri
Organizational commitment concept in enterprises and its effects on job performance
- Tez No: 470196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde, çalışanların örgütsel bağlılıklarının iş performansları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma; teorik derleme ve araştırma bölümlerinden oluşmaktadır. Teori bölümünde; örgütsel bağlılık ve örgütsel bağlılığın boyutları olan; duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık kavramları açıklanmış, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler, iş performansı, iş performansını etkileyen faktörler, performans değerlendirmeye ilişkin konular literatür taraması yapılarak ortaya konmuştur. Bu kavramlar ışığında örgütsel bağlılığın iş performansı üzerindeki etkilerine ilişkin kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Araştırma bölümünde ise örgütsel bağlılığın iş performansı üzerindeki etkilerini ölçmek için; Meyer ve Allen (1990) tarafından hazırlanan örgütsel bağlılık ölçeği ve Kirkman ve Rosen (1999) tarafından hazırlanıp, Singler ve Pearson (2000) tarafından geliştirilen iş performansı ölçekleri kullanılmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Analizlerde; Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Anketi cevaplayan uluslararası lojistik firmalarında çalışan 147 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilerek; çalışanların örgütsel bağlılık boyutlarının iş performansları üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu saptanmıştır. Çalışanların duygusal ve normatif bağlılıkları ile iş performansları arasında pozitif doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. Fakat devam bağlılığı ve iş performansı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, It has been researched to examine the effects of the organizational commitment of employees on the job performance. This study is consist of theoretical compilation and research departments. In the theory section, the concepts of emotional commitment, continuity and normative commitment, which are dimensions of organizational commitment and organizational commitment, are explained, factors affecting organizational commitment, job performance, factors affecting job performance, performance evaluation were examined by literature review. The theoretical framework was created regarding the effects of organizational commitment on business performance within the light of these concepts. The organizational commitment scale prepared by Meyer and Allen (1990) and the business performance scales prepared by Kirkman and Rosen (1999) and developed by Singler and Pearson (2000) were used as for that the research section, to measure the effects of organizational commitment on work performance. The data obtained as a result of the questionnaire study were analyzed with the help of the IBM SPSS Statistics 20 program. Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Correlation analysis and Regression analysis were used in these analyzes. It was stated that organizational commitment dimensions of employees had significant effects on job performances by analyzing the data obtained from 147 participants working in international logistics companies who answered the questionnaire A positive linear relationship was determined between emotional and normative commitment of employees with job performance. It was observed a negative relationship between continuing commitment and job performance.