Örgütsel sessizlik ve katılımcı yönetimin çalışan performansı üzerindeki etkisi
The effect of organizational silence and participative management on employee performance
- Tez No: 470204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Örgütlerin başarıya ulaşmadaki en önemli unsurunun çalışan olduğu ve çalışan performansının etkili bir örgütün performansını büyük ölçüde yönlendirdiği inkar edilemez bir gerçektir. Bu noktada başarılı bir örgütten söz edebilmek için çalışanlarının örgütün hedefine ulaşmayı başarması ve bu başarıyı sürdürebilmesi amacıyla görüş ve düşüncelerini istekli bir şekilde ve hiçbir korku ve endişe duymadan ifade edebilmesi gerekmektedir. Bunun için de çalışanlarının örgütle ilgili kararlara, özellikle de kendilerini ilgilendiren kararlara mümkün ve gerekli olan ölçülerde katılımını sağlayan katılımcı bir yönetime gerek bulunmaktadır. Diğer bir deyişle örgütsel sessizliğin olmadığı, katılımcı yönetim anlayışı ile yönetilen örgütler çalışanların performanslarını yükselterek kendi başarılarını da yukarıya taşımaktadırlar. Aksi hal olan çalışanların sessiz kalmaları, iş tatminlerinin, motivasyonlarının ve örgüte olan bağlılıklarının azalması hem kendilerinde hem de çalıştıkları örgütte performans düşüklükleri getirmektedir. Yukarıda bahsedilen örgütsel sessizlik ve katılımcı yönetimin çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılan araştırmanın ilk değişkeni çalışanların işi veya işyeriyle ilgili teknik ve davranışsal konular ile ilgili görüş ve düşüncelerini bilinçli olarak ifade etmemesi ve sessizleşmesi şeklinde davranış göstermesi ile ortaya çıkan ve örgütün iyileşmesinin ve gelişmesinin önünde büyük bir engel olarak duran“Örgütsel Sessizlik”tir. İkinci değişken ise çalışanların işyerlerinin yönetimine doğrudan ya da temsilciler aracılığıyla, kararlarına söz ile ya da oy kullanarak katılmalarını sağlayan çağdaş bir yönetim düşüncesi olan“Katılımcı Yönetim”dir. Çalışanların işin gereklerini yerine getirmek için yaptığı her işlem ve eylem olarak tanımlanan“Çalışan Performansı”ise üçüncü değişkendir. Araştırmada Örgütsel Sessizlik ve Katılımcı Yönetimin Çalışan Performansı üzerindeki bağımsız ve ortak etkileri bulunmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Örgütsel Sessizlik ile alt boyutları, Katılımcı Yönetim ile alt boyutları ve Çalışan Performansı bu alanlarda yapılmış önceki çalışmalar ile bağ kurularak açıklanmıştır ve Örgütsel Sessizlik, Katılımcı Yönetim ve Çalışan Performansı arasındaki ilişkiler analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucu olarak, örgütsel sessizliğin ve katılımcı yönetimin çalışan performansı üzerinde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is undeniable that the most important element required for the success of organizations is employees and employee performance mainly directs the performance of an effective organization. When talking about a successful organization, employees should be free to express their opinions and thoughts without fear or hesitation but with willingness for organizations to achieve their goals and to be able to sustain this success. This requires participatory management which allows employees to participate in decisions about the organization especially those that are relevant to them, on a scale that is possible and necessary. In other words, organizations where there is no organizational silence and that are directed by participatory management approach enhance success by increasing the performance of their employees. Otherwise, both the silence of the employees and the decrease of their job satisfaction, motivation and loyalty to the organizations will lead to a low performance of both the organization that they work for and themselves. The first variable of the research, which was conducted to examine the effect of organizational silence and participatory management on employee performance, is organizational silence which can be defined as a barrier to the improvement and the development of an organization and also as withholding of opinions and thoughts on technical and behavioral issues related to work by the employees. The second variable is participative management which is a contemporary management thought that encourages employees to participate in the management of the organization directly or through representatives, and in decision making process verbally or via voting. Employee Performance which is defined as all the operations and actions that employees do to perform their duties and responsibilities is the third variable. Independent and collective effects of Organizational Silence and Participatory Management on Employee Performance are tried to find in the study. In this respect, Organizational Silence and its sub-dimensions, Participatory Management and sub-dimensions, and Employee Performance are explained in connection with previous studies done in the fields and the relationships between Organizational Silence, Participatory Management and Employee Performance are analyzed and interpreted. As the result of the research, it has been found that organizational silence and participatory management have significant effects on employee performance.