Çalışan sesinin, örgüte bağlılığa ve çalışan mutluluğuna etkisi
A research on the effects of employee voice through organizational commitment and employee happiness
- Tez No: 525072
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışanların örgüt içinde karşılaştıkları sorunları çözmeye yönelik düşüncelerini ya da yenilikçi fikirlerini örgüt içinde paylaşmamalarına çalışan sessizliği; fikirlerini, düşüncelerini ve önerilerini örgüt içinde yöneticilerle ya da diğer çalışanlarla paylaşmalarına ise çalışan sesliliği denir. Performans kavramı ise bireylerin ya da toplulukların hedeflerine ve amaçlarına ulaşmak için uygulamış oldukları, nicel ve nitel ölçütler kapsamında belirli aralıklarla kontrol ettikleri, örgütün varmış olduğu nokta olarak tanımlanmaktadır. Ses, çalışanların örgüte güvenini, bağlılığını ve mutluluk düzeyini artırarak bireysel ve örgütsel performansın yükselmesine neden olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, çalışanların sesinin örgüte bağlılığına ve çalışan mutluluğu üzerindeki etkisini incelemek ayrıca örgüte bağlılık ve çalışan ses düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, unvan, firmada çalışma süresi ve toplam çalışma süresi gibi demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini de belirlemektir. Çalışmanın literatür kısmı 3 bölümden oluşturulmuştur. Bu üç bölüm tezin asıl amacını ortaya koymak için hazırlanmıştır. İlk bölümde çalışan sesi kavramı incelenmiştir. İlk olarak ses kavramı tanımlanmış ve sonrasında çalışanlar üzerindeki ses ele alınmıştır. Bu yönde alt başlıklar oluşturulmuştur. İkinci bölümde bağlılık kavramı ele alınmıştır. Örgüte bağlılıkla ilgili kavramsal çerçeve değerlendirilmiş ve bağlılığı etkileyen faktörler tek tek incelenmiştir. Ayrıca sesin bağlılığa etkisi de bu bölümde ele alınmıştır. Son bölümde çalışanların mutluluğu incelenmiştir. Çalışanların mutluluğuna etki eden unsurlar araştırılmış ve bununla alakalı kavramsal çerçeve değerlendirilmiştir. Ayrıca önceki bölümlerinde etkileri bu bölümde aktarılmıştır. Saha çalışmasında telekomünikasyon sektöründe uzman ve yönetim kadrosunda çalışan 252 katılımcıya anket çalışması yapılmış olup, bu yönde analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda; ses ve boyutlarının bağımlı değişken olan mutluluk ve örgüte bağlılık ile anlamlı ilişkilere sahip olduğu görülmektedir. Araştırmada ayrıca ses, mutluluk ve bağlılığın; cinsiyet ve medeni durum gibi demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiş buna göre destekleyici sesin sadece cinsiyete göre farklılaştığı, medeni duruma ve eğitim durumuna göre farklılaşmadığı; yapıcı sesin cinsiyete ve eğitim durumuna göre farklılaştığı ancak medeni duruma göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Savunmacı sesin ise gruplara göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Mutluluğun cinsiyete, medeni duruma ve eğitim durumuna göre farklılık gösterip göstermediği test etmek üzere yapılan analiz sonuçlarına göre mutluluğun gruplara göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Employee Silence”is described as if employee do not share his/hers ideas or innovative ideas for solving problems he/she encounter in the organization. Whereas“Employee Voice”means employees sharing opinions, thoughts and suggestions with their managers or other employees within the organization. The concept of performance is defined as the point at which an individual or a group has arrived by controlling quantitative and qualitative criterias regularly to achieve their goals and aims. Voice, increases individual's and organizational performance by increasing employee's organizational trust, commitment and level of happiness. The purpose of this study is to examine the effects of employee voice on organizational commitment and employee happiness and also to determine whether organizational commitment and working voice levels differ in terms of demographic variables such as age, gender, marital status, education status, title, tenure at work and total time spend as a professional. The literature part of the study is composed of three chapters. These three chapters are designed to show the main purpose of the thesis. In the first chapter, the concept of employee voice is examined. First, the concept of sound is defined and then the sound of the employees is discussed. Subheadings have been created accordingly. In the second chapter, the concept of commitment is discussed. The conceptual framework of organizational commitment is evaluated and the factors affecting commitment are examined one by one. Additionly, the effect of voice on commitment is also discussed in this chapter. In the last chapter, the employee happiness is examined. The factors affecting the happiness of the employees are researched and the related conceptual framework is evaluated. Also the effects of the previous concepts are presented in this chapter. In the field study, a questionnaire study is completed by 252 participants working in the telecommunication sector and the analysis is carried out in this direction. As a result of analysis; it is seen that voice and its' dimensions have significant relations with happiness and organizational commitment, which are dependent variables. The research also examined whether the voice, happiness and commitment are differed according to the demographic characteristics such as sex and marital status. According to this, supportive voice is differed only according to sex, and does not differ according to marital status and educational status; it has been determined that the constructive voice differs according to the sex and educational status, but not according to the marital status. The defensive voice was not differentiated according to the groups. It has been determined that happiness does not differ with the groups according to the results of the analysis conducted with different sex, marital status and educational status groups.