Adalet ve Kalkınma Partisinin milliyetçilik anlayışı
Nationalism understanding of Justice and Development Party
  1. Tez No: 470224
  2. Yazar: EYÜP OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİŞAH LEMAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Milliyetçilik üzerine bir çok çalışma bulunsa da milliyetçiliğin dinamiklerine ve tanımına yönelik ortak bir literatür sağlanabilmiş değildir. 'Millet' ve 'Milliyetçilik' iç içe geçmiş birbirlerini tamamlayan iki kavramdır. Milliyetçilik, bir hissiyat ve davranış biçimi olarak çok eski tarihsel dönemlere kadar geri götürülebilse de, bir ideoloji olarak modernite sonrası ortaya çıkan bir olgudur. Türkiye'de milliyetçilik fikri Kemalist devrimler sonucunda ortaya konulan, tepeden inmeci (yukarıdan aşağıya) şeklinde adlandırabilecek politikalar sonucunda gelişmiştir. Türkiye'nin milliyetçilik geçmişi incelenecekse Kemalist devrimler iyi anlaşılmak zorundadır. Kemalizm'in asıl hedefi bir ulus kurgulamak ve bu ulusu muasır medeniyetler seviyesine getirmektir. AK Parti milli kimlik inşa etme sürecinde, Osmanlı geçmişine gönderme yapmaktadır. Ve AK Parti'nin inşa etmeye çalıştığı kimlik bünyesinde İslami düşünceleri barındırmaktadır. AK Partinin milliyetçilik anlayışı İslami temelli bir kültürel milliyetçilik olarak da tanımlanabilir. AK Parti bir siyasal parti olarak, kuruluş tüzüğünde ve parti programlarında kendisini milliyetçi bir parti olarak tanımlamamaktadır. Bu nedenle AK Parti'nin milliyetçiliği hakkında pek az eser ortaya konulmuştur. Konumuz dahilinde AK Parti'nin dini temelli bir milliyetçilik anlayışının bulunduğu iddia edilmektedir. Din ve milliyetçilik iç içe geçmiş iki süreçtir. AK Parti dini düşüncelerinin zaman zaman milliyetçilik eli ile uygulama alanı bulmasını sağlamaktadır. AK Parti'nin milliyetçiliği, aynı zamanda modern anlamda milliyetçilik anlayışını oluşturan unsurları da içerisinde barındırmaktadır. Örnek olarak; bir milli kimlik inşası, ortak tarih anlayışı kurmak ve ortak tarihsel milli çıkar anlayışını ortaya koymak verilebilir.
Özet (Çeviri)
Although there are many studies on nationalism, a common literature on the dynamics and definition of nationalism can not be obtained. 'Millet' and 'Nationalism' are two concepts complementing each other. Nationalism is a phenomenon that emerges as an ideology after modernity, although it may be taken back to the very old historical periods as a form of feeling and behavior. The nation of nationalism in Turkey has evolved as a result of policies that can be termed Kemalist revolutions, from top to bottom (from top to bottom). Kemalist revolutions have to be understood if the history of Turkey's nationalism is examined. The main goal of Kemalism is to build a nation and bring this nation to the level of contemporary civilizations. The AK Party refers to the Ottoman past in the process of building national identity. And the identity the AK Party is trying to build contains Islamic ideas in its own right. The AK Party's understanding of nationalism can also be described as an Islamic cultural nationalism. The AK Party, as a political party, does not define itself as a nationalist party in its constitution and party programs. For this reason, very little work has been put forward about the AK Party's nationalism. It is claimed that the AK Party has a religious-based nationalism within its position. Religion and nationalism are two intertwined processes. The AK Party ensures that religious thoughts sometimes find the field of application of nationalism by hand. The AK Party's nationalism, at the same time, incorporates elements that constitute nationalism in a modern sense. For example; Constructing a national identity, establishing a common understanding of history, and revealing a common historical national interest.