George W. Bush döneminde ABD'nin Türkiye politikasında PKK (2000-2008)
George W. Bush of the us policy on Turkey, the PKK (2000-2008 )
  1. Tez No: 470223
  2. Yazar: AYKUT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞRUL ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
, Soğuk Savaş dönemi sonrası dünyada etnikle bağlantılı Milliyetçi halk hareketlerinin sonucunda Kuzey Iraktaki Kürtlerin ABD ile ilişkisinin Analiz edilmesidir. Aynı zamanda Kürtlerin ABD'de oluşturduğu gruplarla Amerikan Dış politikasına yaptığı değişiklikler irdelenmektedir. Bu çalişmada, Uluslararası sistem açısından değerlendirildiğinde Soğuk Savaş sonrası dönemin son on sekiz yılına denk geldiğini söyleyebileceğimiz tarihsel çerçeve içerisindeki temel parametreler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma ayrıca kurum analizi niteligide taşımaktadır. Bu yıllar içerisinde ABD'nin dış politikasına yön vermiş olan Kürtlerin dönem içerisindeki tutum ve davranışları incelenmiştir. Yine çalışmada 2003 Irak Savaşı sonrası Tezkereler süreci olarak adlandırdığımız bu dönem çerçevesinde Türkiye'nin ABD dış politikasına olan etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the relation of the Kurds in the Northern Iraq with the USA in terms of the nationalist popular movements in the world subsequent to the Cold War era. At the same time, the changes made by Kurds in American foreign policy by virtue of the groups they have created in the USA is discussed. In this study, we tried to evaluate the basic parameters within the period corresponding to the eight years of the post-Cold War era in the historical framework when evaluated in the international system. The study also has the nature of an institutional analysis. The attitudes and behaviors of the Kurds within the period, who have directed US foreign policy in these years has been examined. Furthermore, Turkey's effects on the USA's foreign policy were examined in this period following the 2003 Iraq War which we have called the period Official Messages in the study.