Türk milliyetçiliğinin değişimi ve siyasal kimlik olarak inşası: Adalet ve Kalkınma Partisi
Transformation of turkish nationalism and construction as political identity: Justice and Development Party
  1. Tez No: 504710
  2. Yazar: AYTUĞ MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışma, siyasal kimlik inşa sürecinin Türkiye'deki milliyetçilik anlayışında yarattığı dönüşümü incelemektedir. Çalışmada siyasal iletişim artalanında, Cumhuriyet öncesi ile başlayan ulus-kimlik yapılandırmasının, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile günümüzdeki Türk milliyetçiliği anlayışlarına kaynaklık eden formları ele alınmış, nihayetinde Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetlerinde Türk milliyetçiliği anlayışının değişen koşullar neticesinde nasıl görüntü verdiğine odaklanılmıştır. Çalışmanın amacı; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ideolojisi olarak kıymetlendirilen Türk milliyetçiliğinin, başlangıç noktasından günümüze kadar geçirdiği süreçte beslendiği kaynakları, yarattığı sorunları yahut sorunlara sunduğu çözüm önerilerini, agresif ya da sakin olduğu dönemlerde kimlik kavramına sunduğu açılımları geniş bir anlam zemininde ele alarak yaşadığı dönüşümü Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları örneği üzerinden incelemektir. Çalışmada, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Türk milliyetçiliği vizyonu yansıtılırken, genel seçim dönemleri öncesi yurttaşlarla buluşturduğu seçim beyannameleri ile seçimler sonucunda tek başına iktidar olarak kurduğu hükümetlerin programlarında bulunan parti kimliği inşası ve yurttaş kimliği inşasında ön plana çıkan içerikler, siyasal kimlik ve milliyetçilik temelinde analiz edilmiştir. Nitel yöntemle yapılandırılan araştırmada, derinlemesine betimleme veri analizi tekniği olarak kullanılmış, partinin yurttaşlara sunduğu içerikler Türk milliyetçiliği anlam katmanlarının oluşturduğu analiz çerçevesi dâhilinde çözümlenmiş, sonuç olarak parti kimliğinde ve yurttaş kimliğinde inşa edilen anlamların, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin farklı iktidar dönemlerinde ülkede ve dünyada meydana gelen gelişmelere bağlı olarak Türk milliyetçiliğini inşa ve ifade ediş biçiminin arz ettiği görünümlerin değişimi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation on the understanding of nationalism in Turkey which has created by the political identity construction. In this study, within the political communication field, the forms that sources the Turkish nationalism understanding in the establishment of Turkish Republic and at the present were considered. Eventually, it was focused on how the understanding of Turkish nationalism in Justice and Development Party government came about under the changing circumstances. The main purpose of the study is to examine the sources that fed Turkish nationalism that has been regarded as the founding ideology of Turkish Republic from the beginning to the day, the solution proposals to problems or problems it created. Also, it is aimed to examine the transformation of Turkish nationalism with considering openings that were presented for identity in aggressive or calm times through the example of Justice and Development government. In the study, while the vision of Turkish nationalism of the Justice and Development Party is reflected, the contents prominent for identity construction and citizenship identity construction in election declarations and government programs were analyzed on the basis of political identity and nationalism. The descriptive analysis which is one of the qualitative data analysis techniques was used to analyze contents presented to citizens by the party and the appearances offered by the presentation of Turkish nationalism depending on the developments in Turkey and the world in the different periods of the party were revealed.