Osmanlı hilafet müessesesi
  1. Tez No: 30887
  2. Yazar: MUSTAFA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Hulefâ-i Raşidîn, Emevî ve Abbasîler dönemlerinde hilâfet, siyâsî, hukukî ve sosyal yapı itibariyle büyük değişimler geçirmiştir. Bu yönleriyle de İslâm tarihi boyunca çok tartışılan, fikirler ileri sürülen bir müessesedir. Bunun sonucu olarak hilâfetin hukuki bir statüsü meydana gelmiştir. Hilâfet, son halkası olan Osmanlılar'a intikaliyle birlikte, Hulefâ-i Râşidîn devrinden sonra aldığı görünümü kazanmıştır. Osmanlılar döneminde de gelişim ve değişimini, ilgasına kadar devam ettirecektir. Devletin gücüne ve padişahın şahsiyeti ne göre bazen müessese bazen de padişah ön plana çıkmıştır. Osmanlı hilâfeti, devrinde iki büyük muhalefetle karşılaşmıştır. Bunlar Şiîlik esâsına dayanan İran'ın muhalefeti ve kavmiyetçilik (Kureyşîlik) esâsına dayanan Arap muhalefetidir. Osmanlıya karşı batılı güçler bu muhalif hareketlerden istifade edeceklerdir. Osmanlılar, selefleri gibi hilâfeti kendi hakimiyetlerini sağlamlaştırmak veya genişletmek için kullanmışlardır. Bunu da intikalinden ilgasına kadar zaman içinde peyderpey kendi halifeliklerini tanıtmada ve kendi adlarına hutbe okutmada görerek, İslâm'ın muhafızlığını üstlenmişlerdir. Neticede Osmanlı hilâfetinin etkisi zamanla artmıştır. Osmanlı hilâfetinin etkisi imparatorluk içinde devletin bütün müesseseleri üze rinde az yada çok olmuştur. Bu etki, sömürgecilik hareketlerinin hızlandığı XIX. asırdan itibaren imparatorluk dışındaki Müslümanlar üzerinde de artarken, Müslüman sömürgesi olan batılı devletler de bir hilâfet siyâseti geliştirmek zorunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the periods of Hulefâ-i Râshidîn, Emevî and Abbâsîd, the Caliphate had met many changes in its political, juridical and social structures. For these structures the Caliphate is an institution for which many controversaries was arisen during the Islamic History. As a result of this, a legal status for the Caliphate had been formed. After taking over by the Ottomans who were the last chain of the Caliphate, the Caliphate had been formed to its last shape determined after the period of the Hulefâ- i Râshidîn. During the period of the Ottomans, it was continued its changes until its abolition. Depending on the power of the Empire and personality of the Sultan, the Caliphate institution or the Sultan was prominent. The Ottomans had met two great oppositions during its Caliphate period: opposition of Iran depending on the principals of Shiism and opposition of Arabs depending on the principals of Ethnicity (Kurays- hism). Western forces had used such oppositions against the Ottomans. The Ottoman had used the Caliphate institution, after the its taking over to abolition, to secure or extend their sovereignties like their predecessors. Showing such acts in recognizition of their Caliphate and issuing Sacred Notices for their names in succession, the Ottomans had'accepted the guardianship of the Islam. At last, the effect of the Ottomans' Caliphate was increased in time. The Ottomans' Caliphate had some effects on all of the organs of the state. Such effects was increased on the Muslims abroad the empire after the 19th century during which the activities of colonializm was being increased, and the western states who are colonies of the Muslims had to develop a policy of the Caliphate. in