Örgüt yapısının yaratıcılığa etkisi: Yıldız Teknopark şirketlerinde bir araştırma
The effect of organizational structure on organizational creativity: A study in Yıldız technopark
  1. Tez No: 470303
  2. Yazar: SANEM KAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Yıldız Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yıldız Teknopark'ta faaliyet gösteren işletmelerde örgüt yapısının yaratıcılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada örgüt yapısı mekanik ve organik yapı bağlamında incelenmiş olup, algılanan örgütsel yaratıcılık düzeyi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Yıldız Teknopark kapsamında faaliyet gösteren 272 teknoloji firması ile 85 kuluçka firmasının çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmada yapının formalliği sebebi ile kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Anketlerin bir kısmı online anket linkinin e-mail yoluyla firmalar ile paylaşılmasıyla, bir kısmı da çalışanlar ile yüz yüze görüşmeler yapılarak doldurulmuştur. Çalışma kapsamında toplam 152 geçerli anket elde edilmiştir. Yapılan literatür taraması sonucu araştırma modeli kurgulanmış ve hipotezler oluşturulmuştur. Modelde yer alan değişkenler arasındaki ilişkileri ölçmek için korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın analizleri SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda örgüt yapısı ile örgütsel yaratıcılık arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu ilişki nedensellik içermektedir. Diğer bir deyişle işletmelerde örgüt yapısının organikleşmesi algılanan örgütsel yaratıcılık düzeyini arttırmaktadır. Bu bulgu ilgili alanyazın ile paralellik göstermektedir. Ayrıca çalışma sonucunda katılmcıların teknopark şirketlerinin örgüt yapılarını organik yapıya daha yakın algıladıkları anlaşılmıştır. Demografik değişkenler ile araştırmaya katılan çalışanların yaratıcılık algıları arasında ilişki olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of organizational structure on creativity in the workplace. In the study, it is investigated that how the type of the organizational structure (mechanistic / organic) influences perceived organizational creativity level. The research data has been collected from Yıldız Technopark companies which consist of 272 technology firms and 85 incubators. In this study, survey method was used as data collection technique. In total, 152 valid questionnaires were collected. Some of these questionnaires were conducted face to face and some of them were collected online. After the literature review, research model and hypotheses were developed. To measure the relations between variables in the research model, correlation and regression analysis were used. Analyses were conducted on SPSS software program. The findings of research show that there is a significant and positive relationship between organizational structure and organizational creativity. In addition, it is revealed that organizational structure affects organizational creativity. It is found that the participants believe that organizational structures of their firms are closer to organic structure. Moreover, there is no relationship between demographic variables and participants' perceptions of creativity.